WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Turcja
 2019-07-29 Adampol wczoraj i dziś – wystawa fotograficzna poloniawturcji.com

27 lipca 2019 roku została otwarta wystawa fotograficzna „Adampol wczoraj i dziś” w Polonezköy.

Wystawa fotograficzna dokumentalno-historyczna dla wszystkich pod tytułem „Adampol wczoraj i dziś | Polonezköy dün ve bu gün”.

Opowieść fotograficzna o niezwykłym miejscu jakim jest Adampol.

Wystawa fotograficzna została przygotowywana na ulicy Polonezköy do obejrzenia dla wszystkich.

Zapraszamy gości, pasjonatów historii i starej fotografii, ludzi ciekawych, którzy chcą poznać lepiej Polonezköy, podróżników, uczniów szkół i wycieczki lub na niezobowiązujący spacer po dokumentalnych i współczesnych fotografiach Polonezköy.


SWP


Koncepcja wystawy powstała w celu promocji miejscowości Polonezköy . Celem wystawy nie było tylko pokazanie przemian jakie dokonały się we wsi po 1970 r. w Adampolu , jak to opisywali w książce Dariusz Cichocki oraz Marzena Godzińska (Adampol – Polonezköy. Między polskością a tureckością numer ISBN 978-83-235-0379-8) lecz zamiarem mieszkańców Adampola było również pokazanie jakie wartości, walory przyrodnicze, historia i tożsamość Adampolan, cmentarz, kościół oraz Dom Pamięci Zofii Ryży w Adampolu przetrwały i zostały zachowane do dziś.

Na wystawie możemy z nostalgią wspominać dawne czasy i jednocześnie z dumą możemy pochwalić się tym co zachowaliśmy do dziś.

Ta okoliczność, że wystawę przygotowywali mieszkańcy Adampola i wszyscy Adampolanie , którzy fotografowali Polonezköy bardzo dobrze znali historię Adampola, często musieli wyjeżdżać z Adampola powracając lub emigrując z kolonii; to nadało wystawie spojrzenia z innej perspektywy i nadaje sens w pewnym wymiarze, nieobecny w pracach ich poprzedników.

Żyjąc w miejscowości Adampol od 1842 roku i chcąc zachować oraz dokumentować zmiany w osadzie przez całe swoje życie, Adampolanie starannie przechowywali archiwalne zdjęcia. Obecni mieszkańcy chcąc prezentować, promować Polonezköy, udostępnili dobrze zachowany, bardzo bogaty zbiór fotografii archiwalnych, który pozwala nam na zaprezentowanie materiału o wyjątkowych walorach wizualnych. Żadne opracowanie historii tego miejsca i życia jego mieszkańców nie powie tyle, co wizualna podróż w świat minionych czasów. Starannie wyselekcjonowane, opracowane i opisane fotografie oraz archiwalne zdjęcia z lat 1920-90 budują ducha, nadają jej wysokie walory artystyczne.


SWP


Współtwórcy

Dzięki współpracy Konsulatu Generalnego RP w Stambule , mieszkańców Adampola i Domu Pamięci Zofii Ryży powstała wspaniała wystawa, która zostanie na długo w naszej pamięci. Kolekcję archiwalnych zdjęć z Adampola zawdzięczamy mieszkańcom Adampola, Domu Pamięci Zofii Ryży oraz Polskiemu Instytutowi Narodowemu – Archiwum Cyfrowe.

Zdjęcia współczesne zostały wykonane przez mieszkańców Adampola ( Polonezköy): Turgay Atilla, Sedat Simavi, Agnes Modlinska, Edmund Kempka, Feliks Ryży.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: poloniawturcji.comPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook