WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Ukraina
 2019-08-13 XII Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle gniazdo” 2019 http://slowopolskie.org

W dniach 20-30 lipca w Żerkowie odbył się XII Zlot Młodzieży Polonijnej. W tym roku na Zlot przyjechało 123 zlotowiczów z 21 krajów.

Oficjalne otwarcie XII spotkania młodzieży polonijnej z całego świata pod nazwą „Orle Gniazdo” odbyło się w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Na inauguracji obecni byli Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Piotr Bonisławski wraz z innymi przedstawicielami władz lokalnych.

Program spotkania w tym roku był bardzo interesujący i zróżnicowany. Uczestnikom proponowano integracyjne zajęcie sportowo-rekreacyjne; zajęcie krajoznawczo-rekreacyjne w tym spływ kajakowy rzeką Warta, wyjazd do Jarocina (Spichlerz Polskiego Rocka, zwiedzanie miasta), wycieczka rowerowa i odpoczynek w basenie; taneczny wieczór integracyjny. Tematyczne warsztaty odbywały się pod nadzorem instruktorów, w grupach warsztatowych takich jak: dziennikarskie (redakcja tekstów, tworzenie gazetki), muzyczne (śpiew i zabawa muzyką), polonistyczne (nauka języka polskiego na wesoło), taneczne (taniec współczesny, przygotowanie układu), plastyczne (malowanie, projektowanie), teatralne (przygotowanie scenki teatralnej i praca nad emocjami), krajoznawcze (wiedza o Polsce i regionie, praca z mapą).

Także uczestnikom Zlotu proponowano udział w turnieju tenisa stołowego, wiedzy o Polsce i Polonii; zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowe, Muzeum Zamek w Gołuchowie; wyjazd krajoznawczy do Poznania: zwiedzanie Poznania Traktem Królewsko – Cesarskim (Stary Rynek – Ostrów Tumski – Brama Poznania) oraz kompleksu sportowo- rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim; korowód zlotowiczów ulicami Żerkowa. Jak zawsze, odbył się wieczór narodowy, gdzie uczestnicy zlotu przedstawiali kraj, skąd przyjechali. No i na zakończenie, tradycyjna ceremonia zakończenia XII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle gniazdo” 2019.

Pomysł na zorganizowanie pierwszego Zlotu w 1997 roku zaproponował profesor Andrzej Stelmachowski, pierwszy prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, któremu bardzo zależało na spotkaniach z młodzieżą, więc później przez wiele lat był gościem zlotów. Od tego czasu spotkanie odbywa się co 2 lata.

Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za wspaniałą możliwość poznać Polskę i Polonię z całego świata. Dziękuję wszystkim naszym instruktorom grup. Już tęsknimy i czekamy na następny Zlot za dwa lata.

Z Żytomierza udział z Zlocie wzięli studenci, uczęszczający na zajęcia języka polskiego punktu nauczania, który działa przy Studenckim Klubie Polskim.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Natalia Chomenko, 12 sierpnia 2019 r.PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook