WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Rosja
 2019-08-13 "PODĄŻAJ ZA DŹWIĘKIEM" - GRA MIEJSKA Instytut Polski w Petersburgu

W Petersburgu 10 sierpnia w grze miejskiej „Podążaj za dźwiękiem", zorganizowanej przez Instytut Polski we współpracy z Departament Gier , udział wzięło blisko czterdziestu uczestników. Tematyka gry związana była z polską muzyką w związku z trwającym w Polsce rokiem dwojga wielkich kompozytorów: Marii Szymanowskiej i Stanisława Moniuszki, obchodzącego w tym roku 200-lecie urodzin.

Trzecia gra z cyklu „Miasto w ruchu” miała na celu popularyzację polskiej muzyki, od klasyki po nowoczesne eksperymenty muzyczne. Uczestnicy gry w dwuosobowych drużynach śledzili historię polsko-rosyjskiej rodziny melomanów, przemierzając ulice Sankt Petersburga i wykonując specjalnie przygotowane zadania o charakterze edukacyjnym.

Wyruszyli spod kościoła św. Katarzyny na Newskim Prospekcie, w którym po raz pierwszy wykonano „Requiem es-moll na śmierć Stanisława Augusta Poniatowskiego” Józefa Kozłowskiego podczas ceremonii pogrzebowej króla w 1798 roku. Następnie udali się pod dawny adres Italiańska 15, gdzie znajdował się słynny wśród petersburskich elit początków XIX wieku salon Marii Szymanowskiej. Odwiedzili też inne miejsca, które były ważne dla bohaterów historii stanowiącej osnowę gry, ale przede wszystkim – związane z historią muzyki polskiej. Gracze spacerowali po Pasażu przy Newskim Prospekcie, gdzie koncertował Stanisław Moniuszko, odwiedzili Gościnny Dwór, w którym niegdyś grywał Henryk Wieniawski, oraz Teatr Aleksandryjski, gdzie pracował twórca melodii „Wlazł kotek na płotek” - Wiktor Każyński, a także uczyli się gry na fortepianie znajdującym się w ogrodzie Muzeum Anny Achmatowej.

Poszukiwaniom przez cały czas towarzyszyła muzyka – słuchano Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego, a także wykonawców związanych zarówno z Polską, jak i Rosją (Anna German, Edyta Piecha) i współczesnej polskiej muzyki elektronicznej i pop (Kamp, Xxannaxx, Dawid Podsiadło). Zwieńczeniem gry był minikoncert specjalnie zaproszonego na tę okazję petersburskiego pianisty, Stanisława Czigadajewa. Zagrał on m.in. Poloneza A-dur Op. 40 Fryderyka Chopina, w takt którego zatańczyli uczestnicy gry. Laureatom nagrody wręczyła dyrektor Instytutu Polskiego w Petersburgu, Ewa Ziółkowska.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Fot. Denis Degl Szczegłow
Instytut Polski w PetersburguPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook