SWP

   Brazylia
 2019-08-24 OBCHODY 150. ROCZNICY POLSKIEJ EMIGRACJI DO BRAZYLII

Fundação José Walendowsky organizuje wyjątkowo uroczyste obchody 150. rocznicy przybycia pierwszych polskich osadników do Brazylii. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 11.00 w Brusque na placu Imigranta.

Aby upamiętnić ten ważny jubileusz, z inicjatywy Fundacji postawiono dwa pomniki - rzeźby: „Siewca” i „Chrzest” autorstwa Davida Rodriguesa, które uroczyście odsłonięto 24 sierpnia 2019 r.

Miejsce świętowania nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie na terenie obecnego municypium Brusque (w stanie Santa Catarina), 150 lat temu osiedliło się tu 16 polskich rodzin. Rok 1869 uznaje się za datę, która dała początek stopniowej polskiej imigracji do Brazylii.

Pomnik "Siewca" jest inspirowany innym pomnikiem - "Siewcą" dłuta Jana Żaka wystawionym w Kurytybie przez Polonię brazylijską w 1925 r. dla uczczenia stulecia niepodległości Brazylii. "Jan Żak, syn osadnika rzucił na cokół postać Mazura bez koszuli i bosego, który kroczy po zagonie i sieje. Siewca, chłop bezimienny, jeden z dziesiątków tysięcy, który nędzę polską opuścił bez żalu, wydziedziczony syn ojczyzny, który za oceanem stworzył nowe polskie życie. Wyszedł z puszczy, aby w obliczu izby ustawodawczej świadczyć o swym dziele. Pierwsze pół wieku siał - teraz może będzie ... zbierał". (za P. Nikodem z 1925 r.)

Drugi pomnik "Chrzest" symbolizuje chrzest chłopca Estevão Sienovskiego, który urodził się w 1869 roku, jeszcze na statku, który sprowadził do Brusque pierwszych 16 rodzin polskich emigrantów. Został ochrzczony przez ojca Gattone 25 sierpnia tego samego roku. „Dlatego 25 sierpnia to Miejski Dzień Polskiej Imigracji do Brusque” - wyjaśnia prezes Fundacji João Paulo Loyola Walendowsky.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: PAI / Fundação José WalendowskyW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ