WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Rosja
 2019-10-16 WAKACJE W POLSCE "POLONII SARATOWA" Saratowska Regionalna Organizacja Społeczna "Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum "Polonia" (Польский национально-культурный центр Полония)

W lipcu 2019 roku członkowie Saratowskiej Regionalnej Organizacji Społecznej "Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum "Polonia" przy wsparciu Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rosji i Związku Organizacji Polskich "Jedność" wyjeżdżali do Polski na kursy dla Polonii.

Pan Mikołaj Tereszczenko dostał się na kurs metodyczny dla nauczycieli języka polskiego w Myślenicach z nauką na bazie Krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej.

Kursy obejmowały bogaty program kulturalny ze zwiedzaniem obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Starego miasta i dzielnicy Kazimierz w Krakowie, kopalni soli w Wieliczce, ośrodków kultury i muzeów, takich jak Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, muzeum "Podziemia rynku" w Krakowie, Sanktuarium św. Jana Pawła II, plenerami w górach i nad rzeką Rabą w Myślenicach, wyjazdami w Tatry, na Kasprowy Wierch, Nowego Targu i nad jezioro Czorsztyńskie.

Pan Mikołaj odbył także dwutygodniowy kurs szkolenia dla bibliotekarzy polonijnych w Poznaniu, obejmujący zapoznanie się z nowymi technologiami bibliotekarstwa, zwiedzanie archiwów, muzeów w Poznaniu i wycieczki po mieście.

Pan Antoni Kuzniecow i pani Irena Siergiejew wzięli udział w kursach z polskiej historii, kultury i języka w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców na bazie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Uczestnicy kursów zostali zakwaterowani w wygodnych pokojach akademiku uniwersytetu, które dorównują dobrym hotelom, a także zapewniono im bezpłatny przejazd transportem miejskim w Lublinie na cały okres kursów i wyżywienie w formie pełnego bufetu w przestronnej kawiarni. Szkolenie obejmowało wykłady i praktyczne zajęcia z kulturoznawstwa, gramatyki języka polskiego, polskiej literatury, sztuki, muzyki i kina, historii Lublina i Rzeczypospolitej Polskiej. Zajęcia prowadzili czołowi wykładowcy uniwersytetu, autorzy monografii i podręczników. Studenci mieli możliwość bez ograniczeń korzystać z bibliotek uczelni.

W ramach programu odbyło się zwiedzanie zabytków i pomników Lublina, wycieczki na Stare Miasto i Zamek Lubelski, Ogród Saski i Cmentarz na Lipowej, do obozu na Majdanku, ogrodu botanicznego, Muzeum Wsi Lubelskiej, katedry i kościoła franciszkanów. Uczestnicy kursu byli na koncertach muzyki organowej, odwiedzili coroczny Karnawał Sztukmistrzów, festiwal polskiego kina, międzynarodowy festiwal zespołów folklorystycznych, uroczystości z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej. Niezapomniane wrażenia pozostawiły wycieczki po Lubelszczyźnie - do Zamościa i Kazimierza Dolnego, Kozłówki, Wojciechowa i Szczebrzeszyna. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli organizowali muzyczne i literackie występy oraz prezentacje kulturalne w auli uniwersytetu. Codziennie wieczorem w auditorium uczelni pokazywano arcydzieła kinematografii polskiej.

W drodze powrotnej prezes Polonii saratowskiej Antoni Kuzniecow przywiózł z Moskwy 8 krakowskich strojów ludowych, które Wydział Konsularny Ambasady RP w Rosji przekazał do Centrum Polskiego!

Dziękujemy uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Krakowskiemu Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej, Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach , Związkowi Organizacji Polskich "Jedność" i szczególnie Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Rosji za doskonałą organizację kursów i pomoc!


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Antoni Kuzniecow
SROS "PNKC "Polonia"PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook