WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Stany Zjednoczone Ameryki
 2019-10-18 Dzień Dziedzictwa Polskiego 2019 The Polish & Slavic Center (PSC)

Październik to Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ameryce. W wielu miejscach odbywają się uroczystości i wydarzenia związane z promowaniem polskiej kultury, historii i obyczajów.

Polish & Slavic Center wraz z Seniorami z Centrum Seniora Krakus wzięli udział w Paradzie Pułaskiego, która symbolicznie rozpoczyna właśnie obchody tegoż miesiąca. Nie na tym jednak koniec. Chór Centrum Seniora Krakus wziął udział w Dniu Dziedzictwa Polskiego organizowanego przez panią Danutę Świątek w One Care at Valley a Senior Care Facility i na zaproszenie Theatre and Opera Society „THEOS” i godnie reprezentował Polish & Slavic Center.

Panie w pięknych biało-czerwonych wiankach a panowie w czapkach krakowskich pod dyrekcją Kasi Drucker zaprezentowali pieśni ludowe z różnych regionów Polski. W części polskiej publiczność usłyszała skoczną „Tramblankę” z Opoczna, znany kujawiak „A jak będzie słońce i pogoda” śpiewany przez Mazowsze, podlaską melodię ludową „W Polu Grusza Stoi” oraz śląską pieśń „Hej z góry z góry”. Nie zabrakło również muzyki klasycznej. Pani Kasia Drucker zaśpiewała solo „Życzenie” Fryderyka Chopina oraz „Pieśń wieczorną” Stanisława Moniuszki.

W części amerykańskiej chór zaśpiewał „God Bless America”, „America the Beautiful” oraz „Moja droga ja Cię Kocham” w wersji oryginalnej śpiewanej przez Bobby Vinton, polsko- amerykańskiego wokalisty. Ogromny sukces piosenki spowodował, iż od tego czasu piosenkarz nazywany był często „The Polish Prince” (pl. polski książę). Pani Kasia Drucker zaspiewala „ Oh Shenandoah” oraz „Amazing Grace”. Na zakończenie zaśpiewaliśmy polskie 100 lat dla jednego z jubilatów, który ukończył właśnie 100 lat.

Na fortepianie przygrywali nam, nasza uzdolniona seniorka pani Ola Watras oraz David Musiał, Profesor w dziedzinie Media Arts & Engineering, który nagrał ponad 100 albumów w tym 7 złotych oraz 3 platynowe.

Publiczność była bardzo zachwycona naszym występem i śpiewała razem z nami. Otrzymaliśmy gromkie brawa. Były łzy wzruszenia z obu stron i oczywiście nie obyło się bez śpiewów na bis. Dostaliśmy już zaproszenie na kolejne występy. Szczególne podziękowania dla Dyrektora Artura Pustuły, dzięki któremu mogliśmy dojechać na miejsce i mieć okazje, aby poprzez śpiew przynieść odrobinę Polski dla innych.

Skład chóru:
Panie: Stanisława Krzyś, Józefa Kopacz, Wanda Wójcik, Julia Garbacz, Marianna Prusaczyk, Grażyna Ostrowska, Ola Watras, Mieczysława Jaksik
Panowie: Alojzy Jaksik, Waldemar Ostrowski, Tadeusz Nowak, Stanisław Kulczycki


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: The Polish & Slavic Center (PSC)PODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook