WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Turcja
 2019-11-07 WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W STAMBULE I ADAMPOLU Konsulat Generalny RP w Stambule

W dniu Wszystkich Świętych zapłonęły znicze na polskich mogiłach w Stambule i Adampolu. 1 listopada obchodzony jest w Polsce bardzo uroczyście.

Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej MSZ RP pan Andrzej Papierz wraz z delegacją odwiedził grób gen. Mariana Langiewicza, dyktatora Powstania Styczniowego, który spoczywa na cmentarzu wojskowym Haydarpaşa w Stambule. W Muzeum Adama Mickiewicza oddano hołd wieszczowi w symbolicznej krypcie, gdzie spoczywało jego ciało przed przewiezieniem do Paryża. Przedstawiciele konsulatu odwiedzili cmentarz Feriköy, gdzie zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów na grobach polskich powstańców i emigrantów z czasów zaborów, w tym. m.in. w kaplicy księcia Leona Ostroroga oraz na grobie rodziny Michała Czaykowskiego. W Adampolu złożono wieniec w centralnym miejscu cmentarza, upamiętniając poległych żołnierzy, duszpasterstwo i mieszkańców oraz pod pomnikiem Ludwiki Śniadeckiej.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Konsulat Generalny RP w StambulePODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook