SWP

   Australia
 2019-11-09 65-lecie najstarszej kobiecej organizacji w Australii

Koło Polek w Adelajdzie (Polish Women Association in Adelaide), najstarsza kobieca organizacja w Australii, w roku 2019 obchodzi 65-lecie swojej charytatywnej działalności, skupiającej się na niesieniu pomocy potrzebującym. W roku 1954 trzy młode emigrantki: pani Krystyna Łużna OAM, pani Barbara Niemiec-Warcok OAM i pani Janina Majer zainicjowały działalność Koła Polek w Adelajdzie, skupiając wokół siebie kobiety, którym wojna zabrała młodość, szanse na edukację i wykształcenie, oraz pozbawiła Ojczyzny.

W niedzielę, 20 października 2019 roku, obchody 65 lecia Koła Polek zainicjował obiad w Centralnym Domu Polskim przy Angas Street w Adelajdzie. Eleganckie zaproszenia, witanie gości przed wejściem przez gospodynię obchodów panią Gosię Skałban OAM i śliczne Krakowianki panny Violet i Anielę z folklorystycznego zespołu tanecznego Tatry, oraz biało-czerwone barwy sali bankietowej wprowadziły serdeczną polską atmosferę.


SWP

Od lewej: Sam Duluk MP, Carol Scheuler, Gosia Hill (Konsul Honorowy na PA), Hon Jing Lee MLC, Gosia Skalban Prezeska Kola Polek, Dr Monika Kończyk Konsul Generalny RP w Sydney, Irene Pnevmatikos MP, Tessa Waksmundzka, Irena Mencel-Wilkosz


Uroczystość obchodów 65 lecia nieprzerwanej działalności Koła Polek rozpoczęła Prezes pani Gosia Skałban OAM oddając szacunek tradycyjnym właścicielom ziemi Południowej Australii, Kaurna , oraz Starszyźnie przeszłości, obecnych czasów i Starszyźnie przyszłości. Po czym nastąpiło powitanie oficjalnych gości, którzy swoją obecnością uświetnili obchody 65 lecia Koła Polek:

  • Hon Jing Lee MLC Minister Assistant Premiera z małżonkiem Eddie Lieu
  • Hon Irene Pnevmatikos MLC, reprezentująca panią Katrine Hildyard MP, (Shadow Minister for Multicultural Affairs)
  • Pan Sam Duluk MP, Member for Waite reprezentujący Premiera Południowej Australii
  • Dr Monika Kończyk, Konsul Generalny Republiki Polskiej z Konsulatu w Sydney
  • Pan Norman Scheuler Chair SAMEAC z małżonką Carol Scheuler,
  • Pani Gilda Campbell, president Council of Women of Diverse Background
  • Pan Edward Dudziński, Prezes Federacji Polskich Organizacji w Południowej Australii
  • Pan Krzysztof Lichoń, Prezes Centralnego Domu Polskiego i pani Anna Lichoń
  • Prezesi niektórych Polskich Organizacji w Południowej Australii.

Goście, którzy z powodu wcześniej zaplanowanych oficjalnych czynności nie mogli być obecni, przesłali na ręce pani Prezes życzenia i gratulacje dla Członkiń Koła Polek.


SWP

Bankiet w Centralnym Domu Polskim - obchody 65 lecia działalności Koła Polek w Adelajdzie


Prezes Koła Polek serdecznie powitała licznie przybyłą Polonię Południowej Australii, która swoją obecnością manifestowała szacunek Członkiniom i Organizacji bliskiej sercu całej Polonii.

Pani Gosia Skałban OAM nakreśliła zarys historyczny działalności Koła Polek, począwszy od szczególnie ciężkich czasów po drugiej wojnie światowej i w trudnych czasach reżimu komunistycznego w Polsce. Członkinie Koła Polek, same niewiele posiadając, organizowały pomoc Rodakom na wszystkich kontynentach wysyłając lekarstwa, odzież, a nawet zabawki dla dzieci. W szpitalach odwiedzały samotnych, poranionych fizycznie, mentalnie i emocjonalnie przez wojnę Polaków, niosąc ulgę w ich cierpieniach. Nie zapominały o starzejącej się Polonii i o nowych, innych już potrzebach Polaków w kraju. Pani Prezes podkreśliła, że na przestrzeni tych lat kilka pokoleń Polek nieprzerwanie prowadzi prawdziwie polską, patriotyczną i chrześcijańską działalność, której motywem przewodnim zawsze jest miłość Bliźniego:

Głodnego nakarmić
Spragnionego napoić
Nagiego odziać
Smutnego pocieszyć


SWP

Powitanie przed wejściem. Od lewej: Aniela i Violet, oraz panie Danuta Barszcz i Halina Stefanica


Wzruszające były słowa uznania wypowiedziane przez pana Sama Duluka MP, którego dziadkowie przybyli do Australii z falą powojennych emigrantów polskich. Ms Irene Pnevmatikos MP podkreśliła 65 letni wkład Członkiń Koła Polek w bezinteresowną i humanitarną pracę na rzecz społeczności Południowej Australii. Hon Jing Lee MLC, Minister Asystent Premiera Południowej Australii, z uznaniem wyraziła się o zasługach Koła Polek i na ręce pani Prezes, Gosi Skałban, przekazała Dyplom Uznania dla Koła Polek od Premiera Hon Stephen Marshall MP.

SWP

Przygotowania do bankietu. Od lewej: Krystyna Pawlisz, Helena Tkaczyk, Janusz Flatau , Stefania Horvath, Teresa Mitchell


Na 65 obchody działalności Koła Polek przybyła z Sydney do Adelajdy Dr Monika Kończyk, Konsul Generalny Republiki Polski. Była to pierwsza wizyta pani Konsul w środowisku Polonijnym Południowej Australii. Pani Konsul ze wzruszeniem wypowiedziała słowa uznania dla 65 letniej organizacji Koła Polek i jej Członkiń. Po czym odczytała wiersz specjalnie napisany na tę okazję przez jej przyjaciółkę w Polsce. Dyplomami Konsula Generalnego RP w Sydney uhonorowano Koło Polek, oraz najdłużej działające Członkinie: panią Tessę Waksmundzką, 52 lata w Kole Polek i panią Irenę Mencel-Wilkosz, 47 lat członkostwa. Kończąc oficjalną część uroczystości pani Prezes Koła Polek poprosiła Fr Bernarda Bednarza o błogosławieństwo posiłku i modlitwę przed rozpoczęciem obiadu.

SWP

Pani Tessa Waksmundzka, przez 52 lata działa w Kole Polek z Kamilą Springer


Elegancko prezentujące się posiłki przygotowały Członkinie Koła Polek pod egidą pani Stefanii Horvath. Przyjęcie rozpoczęła polska sałatka śledziowa, której smaku trudno zapomnieć. Domowy rosół, a potem mięsa, jarzyny i sałata dopełniły kulinarnej rozkoszy. Kupując bilety na loterię w dużych ilościach goście potwierdzili, że działalność Koła Polek jest bliska sercu każdego obecnego na bankiecie. Po obiedzie nastąpiło losowanie biletów loterii, z której doskonały dochód Koło Polek przeznaczyło na cele charytatywne. Wśród wygranych znajdowały się cztery obrazy ufundowane przez polonijną artystkę malarkę i członkinię Koła Polek, panią Krysię Andrecką, również członkinię Royal South Australian Society for Art. Pani Tessa Waksmundzka, członkini Koła Polek, ufundowała ręcznie dzianą narzutę „African Fantasy.”, której wykonanie zajęło trzy miesiące. Ekskluzywne wina „ South Australian Parliamentary Private Selection” jako fanty na loterię, podarowali pan Sam Duluk i Hon Jing Lee MLC.

SWP

Obecni na bankiecie reprezentowali wielokulturowość Adelajdy.
Siedzą: Klaus Thiele i Hania Flach. Stoją: Gloria Job, Andrew Flach i Marysia Thiele.


W uznaniu pracy włożonej w zorganizowanie bankietu upamiętniającego 65 lat działalności Koła Polek pani Prezeska otrzymała bukiety kwiatów od Federacji Polskich Organizacji w Poł. Austr., folklorystycznego zespołu tanecznego Tatry, miesięcznika Panorama, oraz Domu Millennium Cooperative. Członkini Koła Polek, Pani Krystyna Gałązkiewicz, odczytała swój wiersz pięknie i ciepło opowiadający rymami historię, oraz działalność Koła Polek.

SWP

Wspaniałe dania bankietu opracowała pani Stefania Horvath


Członkiniom Koła Polek adelajdzka wdzięczna Polonia dziękuje za wspaniałe przyjęcie, ciepłą atmosferę spotkania w Centralnym Domu Polskim, oraz za 65 lat ambasadorowania polskich tradycji i wartości w społeczeństwie Południowej Australii. Członkiniom Koła Polek Polonia życzy następnych wielu lat sukcesów w ich niezastąpionej i ofiarnej działalności na rzecz ludzi w potrzebie. Koło Polek czeka na młode pokolenie Rodaczek by zapewnić kontynuację pracy charytatywnej na rzecz potrzebujących, wartości wywodzących się z tradycji i kultury polskiej.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: www.bumerangmedia.com / Marysia ThieleW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ