Koło Polek w Adelajdzie (Polish Women Association in Adelaide), najstarsza kobieca organizacja w Australii, w roku 2019 obchodzi 65-lecie swojej charytatywnej działalności, skupiającej się na niesieniu pomocy potrzebującym. W roku 1954 trzy młode emigrantki: pani Krystyna Łużna OAM, pani Barbara Niemiec-Warcok OAM i pani Janina Majer zainicjowały działalność Koła Polek w Adelajdzie, skupiając wokół siebie kobiety, którym wojna zabrała młodość, szanse na edukację i wykształcenie, oraz pozbawiła Ojczyzny.
W niedzielę, 20 października 2019 roku, obchody 65 lecia Koła Polek zainicjował obiad w Centralnym Domu Polskim przy Angas Street w Adelajdzie. Eleganckie zaproszenia, witanie gości przed wejściem przez gospodynię obchodów panią Gosię Skałban OAM i śliczne Krakowianki panny Violet i Anielę z folklorystycznego zespołu tanecznego Tatry, oraz biało-czerwone barwy sali bankietowej wprowadziły serdeczną polską atmosferę.
Od lewej: Sam Duluk MP, Carol Scheuler, Gosia Hill (Konsul Honorowy na PA), Hon Jing Lee MLC, Gosia Skalban Prezeska Kola Polek, Dr Monika Kończyk Konsul Generalny RP w Sydney, Irene Pnevmatikos MP, Tessa Waksmundzka, Irena Mencel-Wilkosz
Uroczystość obchodów 65 lecia nieprzerwanej działalności Koła Polek rozpoczęła Prezes pani Gosia Skałban OAM oddając szacunek tradycyjnym właścicielom ziemi Południowej Australii, Kaurna , oraz Starszyźnie przeszłości, obecnych czasów i Starszyźnie przyszłości. Po czym nastąpiło powitanie oficjalnych gości, którzy swoją obecnością uświetnili obchody 65 lecia Koła Polek:
Goście, którzy z powodu wcześniej zaplanowanych oficjalnych czynności nie mogli być obecni, przesłali na ręce pani Prezes życzenia i gratulacje dla Członkiń Koła Polek.
Bankiet w Centralnym Domu Polskim - obchody 65 lecia działalności Koła Polek w Adelajdzie
Prezes Koła Polek serdecznie powitała licznie przybyłą Polonię Południowej Australii, która swoją obecnością manifestowała szacunek Członkiniom i Organizacji bliskiej sercu całej Polonii.
Pani Gosia Skałban OAM nakreśliła zarys historyczny działalności Koła Polek, począwszy od szczególnie ciężkich czasów po drugiej wojnie światowej i w trudnych czasach reżimu komunistycznego w Polsce. Członkinie Koła Polek, same niewiele posiadając, organizowały pomoc Rodakom na wszystkich kontynentach wysyłając lekarstwa, odzież, a nawet zabawki dla dzieci. W szpitalach odwiedzały samotnych, poranionych fizycznie, mentalnie i emocjonalnie przez wojnę Polaków, niosąc ulgę w ich cierpieniach. Nie zapominały o starzejącej się Polonii i o nowych, innych już potrzebach Polaków w kraju. Pani Prezes podkreśliła, że na przestrzeni tych lat kilka pokoleń Polek nieprzerwanie prowadzi prawdziwie polską, patriotyczną i chrześcijańską działalność, której motywem przewodnim zawsze jest miłość Bliźniego:
Głodnego nakarmić
Spragnionego napoić
Nagiego odziać
Smutnego pocieszyć
Powitanie przed wejściem. Od lewej: Aniela i Violet, oraz panie Danuta Barszcz i Halina Stefanica
Przygotowania do bankietu. Od lewej: Krystyna Pawlisz, Helena Tkaczyk, Janusz Flatau , Stefania Horvath, Teresa Mitchell
Pani Tessa Waksmundzka, przez 52 lata działa w Kole Polek z Kamilą Springer
Obecni na bankiecie reprezentowali wielokulturowość Adelajdy.
Siedzą: Klaus Thiele i Hania Flach. Stoją: Gloria Job, Andrew Flach i Marysia Thiele.
Wspaniałe dania bankietu opracowała pani Stefania Horvath
Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: www.bumerangmedia.com / Marysia Thiele
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
PARTNER MEDIALNY
KAMPANII SPOŁECZNEJ
"JEST NAS 60 MILIONÓW"
zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.
Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.