WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Brazylia
 2019-11-22 Święto Niepodległości w Kurytybie Konsulat Generalny RP w Kurytybie (Consulado Geral da República da Polônia em Curitiba)

W dniu 13 listopada 2019 r. w Kurytybie odbyła się oficjalna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada), zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w siedzibie Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszki i Domu Kultury Polska Brazylia.

Uroczystość 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła się odśpiewaniem przez polonijny chór „Karolinka” z miejscowości São Mateus do Sul hymnów Rzeczypospolitej Polskiej i Federacyjnej Republiki Brazylii.

Następnie wicekonsul Dorota Ortyńska powitała zgromadzonych gości w imieniu kierującej urzędem Konsul RP Doroty Bogutyn, która z powodu złamania prawej ręki dwa dni wcześniej, nie mogła uczestniczyć w obchodach.

Wicekonsul Dorota Ortyńska opowiedziała o znaczeniu Narodowego Święta Niepodległości w kontekście historii Polski i brazylijskiej Polonii, której przodkowie przybywali do tego kraju w okresie zaborów. Podkreśliła znaczenie działalności wielu przedstawicieli Polonii na rzecz zachowania polskiej kultury i tradycji w polonijnych społecznościach w Brazylii aż do dnia dzisiejszego.

Następnie wręczyła 20 osobom odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”, nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego, w uznaniu za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Brazylii oraz rozpowszechniania i promocji polskiej kultury. Odznaczeni to przedstawiciele brazylijskiej Polonii ze stanów znajdujących się w kompetencji terytorialnej KG RP w Kurytybie: Paraná, Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Rio de Janeiro i Minas Gerais. Ostatnia, 21 odznaka, oczekuje na wręczenie po powrocie uhonorowanej osoby do Brazylii.

Na zakończenie uroczystości wystąpił ponownie chór oraz zespół folklorystyczny „Karolinka”, wykonując dwie pieśni patriotyczne: „My, pierwsza brygada” i „Pąki białych róż” oraz prezentując taniec „Krakowiak” w stroju Krakowiaków Wschodnich.Podczas spotkania ponownie zaprezentowano wystawę „Znani nieznani. Polacy światu”, przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we współpracy z Polską Akademią Nauk Archiwum w Warszawie. Inauguracja tej wystawy miała miejsce w lipcu br., również w Kurytybie, podczas Kongresu Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej.

W uroczystości uczestniczyło ok. 200 osób spośród miejscowej Polonii oraz przedstawicieli kręgów kultury, polityki, biznesu i korpusu dyplomatycznego.

Pełna lista odznaczonych - „Zasłużony dla kultury polskiej”:

 • Afonso Sikora Kolonia Dom Pedro II Campo Largo – PR
 • Agata Grochot dos Santos Santo Antonio do Palma – RS
 • Aldo Lis Itaiópolis – SC
 • Anibal Adão Wilinski Araucária – PR
 • Artemio Adão Modtkowski Áurea – RS
 • Artemio Fridriczewski Santa Rosa – RS
 • Arthur Leite Trojan Rio de Janeiro – RJ
 • Carolina Poplavski (s. Isa) Áurea – RS
 • Geraldo Zapahowski Kurytyba – PR
 • Gérson César Souza São Mateus do Sul – PR
 • Ieda Laise Port Kurytyba – PR
 • Iraci Jose Marin Caxias do Sul – SC
 • Kariane Modelski Nova Prata – RS
 • Leocadia Sawczuk Furman Candido de Abreu – PR
 • Lidia Nalepa Hitner Campo do Tenente – PR
 • Lourival de Araujo Filho Kurytyba – PR
 • Mafalda Ales Sikora Kolonia Dom Pedro II - Campo Largo - PR
 • Mário José Gondek Araucária – PR
 • Neide de Fátima Cabral São Bento do Sul – SC (reprezentowana przez córkę)
 • Sérgio Pitchon Belo Horizonte – MG
 • Stefan Janczukowicz Rio de Janeiro – RJ (nieobecny na uroczystości)

PAI

Wicekonsul Dorota Ortyńska i Afonso Sikora - Col D Pedro IIPAI

Agata Grochot dos Santos - Sto Antonio do PalmaPAI

Aldo Lis - Itaiópolis SCPAI

Anibal Adão Wilinski - Araucária-PRPAI

Artemio Adão Modtkowski - Áurea-RSPAI

Artemio Fridriczewski - Santa Rosa-RSPAI

Arthur Leite Trojan - Rio de Janeiro-RJPAI

Irma Isa - Carolina PoplavskiPAI

Geraldo Zapahowski - Curitiba-PRPAI

Gérson César Souza - São Mateus do Sul-PRPAI

Ieda Laise Port - Curitiba-PRPAI

Iraci Jose Marin - Caxias do Sul-RSPAI

Kariane Modelski - Nova Prata-RSPAI

Leocadia Sawczuk Furmam - Candido de Abreu-PRPAI

Lidia Nalepa Hitnet - Campo do Tenente-PRPAI

Lourival de Araujo Filho - Curitba-PRPAI

Mafalda Sikora - Col D Pedro II-PRPAI

Mario José Gondek - Araucária-PRPAI

Neide de Fátima Cabral (representante) São BenPAI

Sérgio Pitchon - Belo Horizonte-MGInformacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Konsulat Generalny RP w KurytybiePODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook