WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Peru
 2019-11-29 Koncert upamiętniający Fernanda Szyszło Ambasada RP w Limie

W związku z minioną rocznicą śmierci wybitnego malarza w Teatrze Municipal w Limie miało miejsce spotkanie ku czci tego słynnego, peruwiańskiego artysty, o polskich korzeniach. Sylwetkę malarza przybliżył burmistrz miasta Jorge Muñoz Wells, jego biograf oraz syn Vincent. W uroczystości uczestniczyła Ambasador RP.

Fernando de Szyszlo (1925 - 2017) – peruwiański malarz, rzeźbiarz i grafik. Syn Peruwianki i polskiego geografa, wybitnego podróżnika, konsula polskiego w Peru w latach 1918-1939, Witolda Szyszły. W 1943 roku rozpoczął studia w Instytucie Architektury im. Niepokalanej Marii Panny, rok później naukę malarstwa w Szkole Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Katolickim w Limie.

Po ukończeniu studiów w 1948 roku podróżował do Europy, gdzie studiował dzieła mistrzów: Rembrandta, Tycjana i Tintoretta oraz zapoznał się z nowymi prądami w sztuce: kubizmem, surrealizmem, abstrakcją i informelem. W Paryżu poznał, m.in. Octavio Paza i André Bretona; był członkiem grupy południowoamerykańskich emigrantów – artystów i pisarzy, stawiających sobie za cel łączenie współczesnych nurtów artystycznych z poszanowaniem i dążeniem do zachowania latynoskiej tożsamość kulturowej. W 1955 wrócił do Peru. Był profesorem na Uniwersytecie Katolickim w Limie, wykładał także na Uniwersytetach Cornell i Yale; był doradcą rządu USA ds. sztuk wizualnych.

Charakterystycznymi cechami malarstwa Szyszly były liryczna kolorystyka, stosowanie efektów fakturalnych i mistrzowskie posługiwanie się światłocieniem. Łączył motywy czerpane ze starożytnych – głównie prekolumbijskich – kultur z nowoczesnym językiem artystycznym.

Od czasu swojej pierwszej wystawy indywidualnej w Limie w 1947 r. Szyszlo miał ponad 100 wystaw indywidualnych w muzeach i galeriach w Ameryce Łacińskiej, Europie i Stanach Zjednoczonych oraz uczestniczył w prestiżowych międzynarodowych biennale w Sao Paulo i Wenecji. Jego prace są prezentowane w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku; Solomon R. Guggenheim Museum, Nowy Jork; Anita Shapolsky Gallery, Nowy Jork; Museum of Fine Arts, Houston; Muzeum Sztuki Ameryk, Waszyngton, D.C.; Muzeum Sztuki w Limie (Peru); Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Sao Paulo, Brazylia.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w LimiePODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook