WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Brazylia
 2019-11-29 SPOTKANIE OPŁATKOWE W CARLOS GOMES Miriam Aparecida Banaszewski

Wczoraj, 28 listopada mieszkańcy brazylijskiego miasta Carlos Gomes spotkali się na tradycyjnym opłatku. Uroczystości trwały cały dzień a rozpoczęła je o 10.30 Msza św.

Lokalny BRASPOL jako gościa specjalnego zaprosił p. Miriam A. Banaszewski, która opowiedziała o tradycji dzielenia się opłatkiem i jak to wygląda we współczesnej Polsce. Do tradycji wieczoru wigilijnego należy również wspólne śpiewanie kolęd i to był jeden z najbardziej poruszających momentów, jak relacjonuje p. Miriam: "polska dusza tych ludzi wzruszyła się bardzo". Potem nastąpiło wspólne łamanie się opłatkiem, po którym podano uroczysty obiad. Spotkanie było jednocześnie podsumowaniem rocznej działalności organizacji i trwało jeszcze długo po podaniu pysznego tortu na deser.

Wieczorem w kościele parafialnym św. Anny w Carlos Gomes odprawiona została Msza św. dziękczynna za wszelkie łaski a po niej przypomniano zgromadzonym o tradycji dzielenia się opłatkiem. W zasadzie nigdzie poza Polską nie ma tego zwyczaju i dlatego to takie ważne aby przy rodzinach a szczególnie przy młodych osobach utrwalić tę tradycję a tym, dla których to nowość, dać możliwość zapoznania się z pięknym zwyczajem. To szczególnie ważne w kontekście działań prowadzonych w ramach świętowania 150. rocznicy przybycia emigracji polskiej do Brazylii. BRASPOL jako największy polsko-brazylijski ruch społeczny czuje ogromną odpowiedzialność aby nasze tradycje wśród osób polskiego pochodzenia nie zostały zapomniane.

Teraz, o tradycji dzielenia się opłatkiem usłyszą dzieci uczęszczające na katechezę.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: relacji p. Miriam A. BanaszewskiPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook