WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Hiszpania
 2019-12-03 ROCZNICA BITWY POD SAMOSIERRĄ Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły / Asociación Polaca Karol Wojtyła Segovia

30 listopada 1808 roku polscy szwoleżerowie przeprowadzili atak na wojska hiszpańskie w Somosierra, który trwał dokładnie osiem minut.

Bitwa przeszła do historii dzięki brawurze, fantazji i odwadze Polaków.
Jak powiedział pięknie na niedzielnej mszy w kościele w Somosierra, prezes Stowarzyszenia "Nasz Dom" i " Dom Polski" z Getafe pan Andrzej Janeczko, była to walka o niepodległość narodu, który go stracił i narodu, który walczył, aby go nie utracić. I dzisiaj, ponad dwieście lat później, spotykamy się w tym miejscu nie jako wrogowie lecz jako bracia i przyjaciele, aby uczcić pamięć wszystkich poległych i oddać im hołd.

Polscy emigranci są inicjatorami całego przedsięwzięcia i to oni własnymi rękoma odremontowali stary budynek i utworzyli w nim muzeum. Pan Marek Pałka, który nas oprowadzał i pokazywał muzealne eksponaty, z pasją opowiadał o tworzeniu muzeum i o samej bitwie w Somosierra.

Każdego roku, Stowarzyszenie z Getafe organizuje spotkanie, podczas którego Hiszpanie, Francuzi i Polacy składają wieńce pod pamiątkową tablicą.
Biorą w nim też udział grupy batalistyczne z Burgos, Zamory, Walencji i Madrytu-Voluntarios de Madrid 1808-1814.
Są również patriotyczne pieśni w wykonaniu chóru, który dodaje niezwykłego charakteru całej imprezie.

Patronat honorowy objął Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasada Polska w Królestwie Hiszpanii, Stowarzyszenie " Wspólnota Polska", Instytut Kultury Polskiej i Urząd w Somosierra.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim członkom Stowarzyszenia "Nasz Dom" i " Dom Polski" z Getafe za to, że wkładają tyle pracy i wysiłku w upamiętnienie tego historycznego wydarzenia. Dziękujemy również za możliwość uczestniczenia w nim.

Było bardzo zimno, ale ciepły posiłek w dobrym towarzystwie całkowicie nam to zrekompensował.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły / Asociación Polaca Karol Wojtyła SegoviaPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook