WIADOMOŚCI POLONIJNE

Informacje pochodzą od osób prywatnych, mediów i organizacji polonijnych. POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKIA" NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ ZA ICH RZETELNOŚĆ I KOMPLETNOŚĆ JEDNAK UZNAJE JE ZA CENNE ŻRÓDŁO WIEDZY O CODZIENNYM ŻYCIU NASZYCH RODAKÓW. ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU W REDAGOWANIU WIADOMOŚCI POLONIJNYCH     Włochy
 2019-12-03 „POLACY W MARCHE” – SEMINARIUM NA UNIWERSYTECIE W ANKONIE https://www.polacywewloszech.com/

Polska i Włochy obchodzą setną rocznice stosunków dyplomatycznych i w związku z tym od wielu miesięcy, w każdym włoskim regionie zorganizowane zostały seminaria dotyczące aktualnej charakterystyki, zmian i perspektyw społeczeństwa polskiego.

Na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Ankonie, Ambasada RP w Rzymie przedstawiała ankietę statystyczną i społeczną przeprowadzoną przez Idos “Polacy w Marche”, w piątek 29 listopada 2019 roku. O godzinie 16.30 prof. Stefano Staffolani – dyrektor wydziału ekonomii i prof. Antonio Palestrini – pełnomocnik do spraw internacjonalizacji powitali wszystkich przybyłych.

Pani konsul RP z Rzymu Agata Ibek-Wojtasik, zaprezentowała projekt. Wraz z panią konsul honorową RP z Ankony Crsitiną Gorajski Visconti przedstawiły aktualną działalność konsularną oraz zaangażowanie w sprawy społeczności polskiej w Marche.

Głównym punktem programu było przedstawienie danych statystycznych dotyczących Polaków zamieszkałych w Marche. Przedstawił je bardzo dokładnie Antonio Ricci z Centro Studi e Ricerche IDOS. Zainteresował danymi o zagęszczeniu ludności w pewnych miastach, o przewadze kobiet w regionie Marche, jak i zawodami głównie wykonywanymi przez Polaków.

Nie mogło zabraknąć aspektu historycznego i 2. Korpusu Polskiego w wypowiedzi historyka z Uniwersytetu w Maceracie, profesora Carlo Pongetti. Pani Kamila Kowalska odpowiedzialna za kontakty z Polakami, z wydziału konsularnego w Rzymie, opowiedziała o specyfice swojej pracy i o działalności Polaków we Włoszech.

Profesor Marco Cucculelli z departamentu nauk ekonomicznych w Ankonie wyraził zaskoczenie tak bogatą działalnością Polaków w Marche i przybliżył obraz socjalno-ekonomiczny stosunków między Polską a regionem Marche.

Ze swoimi wypowiedziami wystąpili również członkowie stowarzyszeń i szkół polonijnych środkowego wybrzeża Adriatyku, jak i profesjonaliści polskiego pochodzenia pracujący w relacjach polsko-włoskich na terenie Marche.

Wszystkim obecnym został podarowany materiał statystyczny, jak i książka pt.: “Polacy we Włoszech, stan aktualny, przemiany i perspektywy.” wydana w języku polskim i włoskim.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Korespondencji z Marche dla www.polacywewloszech.com:
Anna Traczewska, autorka strony PLorITPODZIEL SIĘ INFORMACJĄMATERIAŁY MULTIMEDIALNE - ZDJĘCIA, FILMY, NAGRANIA DŹWIĘKOWE - ZAMIESZCZANE SĄ W WERSJI ORYGINALNEJ, BEZ INGERENCJI REDAKCJI. JEDNOCZEŚNIE REDAKCJA ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO SKRACANIA TEKSTÓW, KOREKTY POD WZGLĘDEM POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ ORAZ UZUPEŁNIEŃ, JEŻELI ZACHODZI TAKA POTRZEBA DLA LEPSZEGO ZROZUMIENIA TREŚCI.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

This files is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of his or her rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law.
POLECANE NOWOŚCI


facebook