SWP

   Litwa

 2020-05-31 BO WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA

Na prośbę o pomoc pani Kasi Kowalewskiej z dnia 16 maja 2020 r. jaką zamieściła w grupie fanpage na Facebooku, która brzmiała: „Dzięki pomocy życzliwych osób z grupy genealogicznej odszukałam kilku wileńskich krewnych. Odszukałam też grób mojej prapraprababci oraz braci mojej prababci na Rossie. Teraz sedno, ponieważ nie wiem, kiedy uda mi się pojechać do Wilna, chciałabym znaleźć osobę, która odpłatnie, choć minimalnie uporządkowałaby groby i zapaliła świeczki. Myślicie, że jest to do zrealizowania?” – zareagował, będąc członkiem tegoż fanpag’u nasz dyrektor pan prof. Adam Doliwa kierując do Samorządu Studenckiego naszego Wydziału krótki mail z prośbą o pomoc w miarę możliwości.

W czasie kwarantanny nie mamy za dużo okazji do spotkań, więc chętnie zgodziliśmy się w to zaangażować. Pomyśleliśmy, że nawet ciekawym wyzwaniem to było odnaleźć miejsce pochówku Anieli Rokickiej (1844-1901) na Starej Rossie mając tylko zdjęcie i nr sektora. Pomogła administracja cmentarza – za co niziutko się jej kłaniamy. W starych księgach cmentarnych odnaleźli najwyraźniejsze wg wielkości groby, na które można się było orientować szukając nas interesujący, no i udało nam się! Trafiliśmy na miejsce. Sprzątanie zajęło około godziny. Trudno jest ująć słowami uczucia jakie przepełniały na końcu patrząc na płonący znicz na świeżo uporządkowanym grobie, który liczy 120 lat.

Ocalić od zapomnienia pamięć przodków – o to właśnie chodzi w tym wszystkim. Nasz Wydział szereg lat z rzędu bierze udział w jesiennej i wiosennej akcjach sprzątania wileńskiej nekropolii na Starej Rossie porządkując tam kwatery wojskowe, ale nigdy nie przyszło nam do głowy zajrzeć w boczne uliczki nekropolii, bo tak zwana aleja główna zawsze jest uporządkowana.

Dzisiaj, podsumowując, chcielibyśmy podziękować naszemu panu dyrektorowi za to, że mimo iż wilnianinem nie jest, ale się chętnie angażuje w różne inicjatywy Wilna i Wileńszczyzny. To zadanie było świetną przygodą, a i przy okazji możliwością chociażby w tak minimalny sposób pomóc rodakom z Polski (Pani Kasia poszukująca grobu prapraprababci mieszka w Gdańsku), z których to wpłacanych podatków np. rząd Polski oferuje ogromne pieniądze na wszelką działalność polonijną w tym też tu, na Litwie. Wsparcie dociera również do nas, studentów, w formie stypendiów i grantów. A są to wszystko pieniądze polskiego podatnika. Czy kiedyś będziemy mogli się im odwdzięczyć? Nie wiem, ale angażując się w takie akcje myślę, że bynajmniej możemy dać świadectwo wdzięczności, a i tym samym też pomóc sobie, jako Polakom mieszkającym na Wileńszczyźnie, gdyż to właśnie stan naszych cmentarzy pokazuje jak ci, kto jeszcze żyje, dbają o swoją pamięć historyczną, pamięć o swoich przodkach.

Samorząd Studencki
Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego
Filii UwB w Wilnie


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: http://l24.lt/NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH
ODWIEDZIŁO NAS 13543259 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów