SWP

   Ukraina
 2021-04-11 OBCHODY ZBRODNI KATYŃSKIEJ W ŻYTOMIERZU

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie i Informacyjno-Edukacyjne Centrum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zorganizowały 10 kwietnia uroczystości poświęcone 81. rocznicy zamordowania przez NKWD w Katyniu polskich oficerów i 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

W obchodach udział wzięli: sekretarz Żytomierskiej Rady Miejskiej Wiktor Kliminśki, wicedyrektor departamentu kultury, młodzieży i sportu Administracji Państwowej Switłana Jarmolicka, naczelnik wydziału religii, mniejszości narodowych i dziedzictwa Oleksander Piwowarski, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Asocjacji Polskiej młodzieży na Żytomierszczyźnie Maria Piwowarska.

Występujący podkreślili ważność zachowania pamięci narodowej oraz wyrazili wdzięczność za trud wkładany w podtrzymywanie i kultywowanie tradycji. Przypomniały m.in. znamienne słowa prezydenta Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku, tak dzisiaj na Ukrainie aktualne: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”.

Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio – Niedzielnej im Ignacego Jana Paderewskiego i Teatru Lalek ModernPol recytowali wiersze i wykonali pieśni o Katyniu.

W katedrze św. Zofii zebrani uczcili modlitwą 96 ofiar tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku oraz tych, którzy zginęli w lesie katyńskim w 1940 roku. Mszę św. w intencji ofiar celebrował ks. Mikołaj.

Żytomierski Obwodowy ZPU organizuje uroczystości poświęcone zbrodni katyńskiej od 2010 roku, pielęgnując w ten sposób pamięć o jej ofiarach oraz wszystkich represjonowanych przez Związek Sowiecki, składając hołd walczącym o wolność i demokrację.

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.


Wiktoria Laskowska-Szczur


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na UkrainieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ