SWP

   Kanada
 2021-04-11 UROCZYSTOŚCI SMOLEŃSKIE W TORONTO

Pomimo ogłoszonego w środę 7 kwietnia, a obowiązującego od czwartku 8 kwietnia trzeciego już w obecnej pandemii stanu wyjątkowego na terenie Prowincji Ontario, połączonego również ze znacznymi ograniczeniami w swobodnym poruszaniu się, Konsul Generalny RP Pan Krzysztof Grzelczyk wraz z Małżonką Panią Jolanta Grzelczyk złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i Obeliskiem Smoleńskim w Toronto oddając hołd pamięci ofiar sowieckich zbrodni, a także sp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim którzy zginęli wraz z nim w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Pomnik katyński w Toronto był pierwszym pomnikiem poświęconym ofiarom Katynia powstałym w wolnej przestrzeni. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 14 września 1980 roku w obecności ponad 10 tysięcy osób. Pomnik jest miejscem gdzie odbywa się wiele uroczystości patriotycznych w Toronto.

Oryginalna mosiężna tablica, poświęcona pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej odsłonięta została w pierwsza rocznice katastrofy. Wkrótce jednak udało się dokończyć projekt i granitowy obelisk wraz z tablica został odsłonięty 23 kwietnia 2013 roku. W uroczystościach wzięły m.in. Anna Wojtowicz i Hanna Deczkowska - córki dwóch ofiar katastrofy. Uroczystości zorganizowane zostały przez Kongres Polonii Kanadyjskiej Okręg Toronto wraz z Zarządem Głównym Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

W głębi obelisku znajduje się ziemia z Katynia i ze Smoleńska.


Tekst i zdjęcia: Piotr Figura


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencji dla PAI - Piotr Figura, KanadaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ