SWP

   Ukraina
 2021-04-16 W hołdzie ofiar zbrodni katyńskiej

9 kwietnia w Domu Polskim w Żytomierzu zorganizowano zostało spotkanie w ramach uszanowania ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej.

W spotkaniu uczestniczyły uczniowie klas starszych. Nauczycielka języka polskiego i historii pani Julia Nowicka opowiadała młodzieży o wydarzeniach kwietnia 1940 roku. Uczniowie obejrzeli także miniatury filmowe „Epitafia katyńskie”. Pamiętano również o wydarzeniach z kwietnia roku 2010, kiedy w strasznej katastrofie lotniczej zginęli przedstawiciele polskiej elity politycznej i społecznej, duchowni, potomkowie ofiar zbrodni katyńskiej.

Pamiętamy o wszystkich ofiarach reżimu radzieckiego – rozstrzelanych oficerach i żołnierzach w lesie katyńskim, w Ostaszkowie, Bykowni, Piatychatkach, o milionach zaginionych w obozach i więzieniach, o zmarłych w czasy wielkiego głodu. Pamiętamy o setkach tysięcy deportowanych na Kazachstan i Syberię, którzy nie wrócili do swoich domów.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Dom Polski w Żytomierzu / Walentyna JusupowaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ