SWP

   Argentyna
 2021-05-03 Majowe święta w Apóstoles

2 maja to bardzo ważny dzień dla Polaków, zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają daleko od ukochanej Polski. Do miasta Apóstoles, prowincja Misiones, w Argentynie, pierwsi Polacy przybyli w roku 1897.

Pierwsi osadnicy nigdy nie zapomnieli o swoich polskich korzeniach, ważnym tego przykładem jest pomnik Chrystusa Króla Pokoju wybudowany przez nich ku czci odzyskania niepodległości przez Polskę. Teraz już czwarte pokolenie pierwszych osadników, nie zapominają, że są Polakami, czują się dumni ze swoich polskich korzeni, pielęgnują polskie tradycje i są ambasadorami polskości.

Uroczystości związane ze Świętem Polskiej Flagi i Dniem Polonii i Polaków za Granicą rozpoczęły się bardzo wcześnie. Przedstawiciele polskiego zespołu ludowego Nasz Balet i Nasz Balecik wraz z rodzinami uczestniczyli w Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, matki wszystkich Polaków, modlili się za swoich braci na Białorusi, którzy dziś cierpią prześladowania i represje za kultywowanie naszego języka polskiego, historii oraz tradycji.

Po wzięciu udziału we Mszy świętej, kontynuowano obchody 2 maja.

Prezentacje zespołów Nasz Balet i Nasz Balecik w Parku Centenario, wypadły znakomicie. Przez cały dzień towarzyszył im p. Claudio Domingos, gospodarz programu Caleidoscopio, emitowanego przez kanał 12 Prowincji Misiones. Claudio Domingos chciał podzielić się z całą swoją publicznością tym szczególnym dniem dla Polonii. Po zakończeniu zdjęć tancerze zespołu folklorystycznego, aby uczcić dzień Polaków za granicą, urządzili sobie piknik w stylu swoich dziadków.


Tekst: Krystyna Misa
Zdjęcia: Nasz Balet Apóstoles


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: korespondencji dla PAI - Krystyna Misa, ArgentynaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ