SWP

   Litwa
 2021-05-03 Kwiaty na Rossie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w poniedziałek na wileńskim cmentarzu na Rossie złożono kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka.

W uroczystościach, które zorganizowała polska ambasada, udział wzięli polscy dyplomaci, delegacje polskich organizacji społecznych, polskich szkół, harcerze, kombatanci.

Ambasador Polski w Wilnie Urszula Doroszewska, zwracając się do zebranych podkreśliła, że "tegoroczne obchody święta w sposób szczególny zbliżają Polskę i Litwę", gdyż "rok 2021 został przez obydwa nasze parlamenty ogłoszony Rokiem Konstytucji 3 Maja, a na Litwie także Zawierzenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Doroszewska zaznaczyła, że historia ostatnich 200 lat pokazuje, iż "wrogowie Polski i Litwy starali się nas podzielić", ale "kiedy byliśmy razem, byliśmy silni, gdy byliśmy podzieleni – padaliśmy ofiarą agresji". "Zrozumieliśmy to. Dlatego wspólnie odwołujemy się do naszej wspaniałej historii, wspólnie walczymy z zagrożeniami bezpieczeństwa i jesteśmy partnerami strategicznymi" – wskazała ambasador Urszula Doroszewska.


Tekst i zdjęcia: Waldemar Dowejko / Wilnoteka


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: WilnotekaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ