SWP

   W. Brytania
 2021-05-04 BIAŁO-CZERWONA FLAGA W GLOUCESTERSHIRE

Dni Polskiego Dziedzictwa sprawiły, że przez cały weekend hrabstwo Gloucestershire stało się 17 polskim województwem, a będąc w Gloucester, można się było poczuć jak w Polsce. Biało-czerwone flagi powiewały na czterech głównych ulicach, wywołując radość na twarzach mieszkańców miasta.

Pandemia i restrykcje spowodowały, że tradycyjny festiwal musiał zostać przełożony na 2022 rok.

Polskie flagi pojawiły się nie tylko na budynkach lokalnej administracji w poszczególnych dystryktach, międzynarodowa firma BorgWarner również postanowiła celebrować tą okazję, poprzez wywieszenie flagi na maszt. Lista miejsc jest imponująca – Cirencester, Stroud, Stonehouse, Cheltenham, Coleford i Gloucester.

Specjalnie na tą okazję, lokalna brytyjska orkiestra dęta Gloucester Excelsior Band nagrała Mazurek Dąbrowskiego poprzez aplikację zoom. Najważniejsza flaga została uroczyście wciągnięta na maszt w Gloucester 2 maja punktualnie o godzinie 12:00, w ceremonii pod przewodnictwem Burmistrza Gloucester Councillor Kate Haigh, wzięli udział znakomici goście, między innymi Ambasador RP Profesor Arkady Rzegocki, dowódca Batalionu Szybkiego Reagowania NATO Generał Sir Edward Smyth-Osbourne, lokalny przedstawiciel brytyjskiego parlamentu Richard Graham, Dyrektor Akademii Polskiej Maciej Stanke oraz Major Tomasz Dering.

Prezes Polish Association Gloucestershire, Jaro Kubaszczyk podkreślił, że hrabstwo Gloucestershire można stawiać za wzór polsko-brytyjskiej współpracy, wzajemnego szacunku i przyjaźni.

Po tej uroczystości Ambasador RP Profesor Arkady Rzegocki odwiedził lokalną katedrę oraz przeszedł się ulicami miasta, podziwiając powiewające biało-czerwone flagi, po czym udał się do Cheltenham, gdzie punktualnie o godzinie 15:00 odbyła się uroczystość złożenia wieńców upamiętniających pod pomnikiem poległych w czasie I i II Wojny Światowej. Gospodarzem uroczystości był Burmistrz Cheltenham Councillor Roger Whyborn, hołd oddał również lokalny poseł Alex Chalk, Deputy Lord Lieutenant Manny Masih, Dyrektor Akademii Polskiej Maciej Stanke, Prezes Royal British Legion Roy Roberts oraz przedstawiciele lokalnej polonii – Czesław Maryszczak i Józef Smoliński.

„Cheltenham jest dla Polonii niezwykle ważnym miejscem, gdyż znajduje się tu tablica upamiętniająca polskich żołnierzy, poległych podczas II Wojny Światowej” powiedział Dyrektor Akademii Polskiej Maciej Stanke.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Polish Association GloucestershireW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ