SWP

   Litwa
 2021-05-12 Uczczono pamięć śp. Luby Nazarenko

Marian Karczmarczyk – fraszkopisarz, aforysta, autor humoresek, prozy poetyckiej i wierszy dla dzieci – powiedział niegdyś: „Na tamten świat nikt się nie spóźnia. Niektórzy są nawet przed czasem”. Taką osobą była właśnie Luba Nazarecko. Opuściła ona nas zbyt wcześnie. Stanowczo przed czasem.

Luba Nazarecko – słynna wykonawczyni romansów i chórmistrzyni – urodziła się 3 kwietnia 1964 roku w Wilnie. W ciągu dziewięciu lat uczyła się grać na wiolonczeli w Szkole Sztuk Pięknych im. Mikalojusa Konstantinasa Čiurlonisa. Gdy uświadomiła sobie, że wiolonczelistką nie zostanie, rozpoczęła naukę dyrygowania chóralnego w Konserwatorium im. Juozasa Tallat-Kelpšy. Po ukończeniu nauki, Luba Nazarenko została skierowana do pracy jako metodyk do Centrum Kultury w Niemieżu. Rok później, w 1986 r., rozpoczęła pracę w Centrum Kultury w Mariampolu jako kierownik artystyczny. Pracując tutaj stworzyła zespół wokalny „Harmonia”, który w swoim repertuarze miał litewskie, rosyjskie, polskie utwory wokalne i religijne. W Centrum Kultury w Mariampolu Luba Nazarenko przepracowała ponad trzydzieści lat.

Wykonywać romanse rozpoczęła w 1994 roku. Pierwsze jej koncerty odbyły się w Pałacu Związków Zawodowych w Wilnie. Luba Nazarenko romanse kochała od dawna i chciała akompaniować sobie, więc samodzielnie nauczyła się grać na gitarze. Z biegiem lat zasłynęła jako wykonawczyni romansów, która się wyróżniała swoistym tembrem głosu. Romanse wykonywała przez prawie trzydzieści lat. W związku z tym była nazywana „królową romansów”. Na swoim koncie miała kilka nagranych płyt solowych. Zmarła nieoczekiwanie w wieku 56 lat 4 maja 2020 roku i została pochowana na cmentarzu w Kojranach.W tym roku minął rok z dnia śmierci Luby Nazarenko. Pracownicy Centrum Kultury w Mariampolu oraz członkinie zespołu wokalnego „Harmonia” postanowili uczcić pamięć śp. Luby Nazarenko.

W dniu 1 maja w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Porudominie odbyła się Msza św. w intencji śp. Luby Nazarenko. Następnie wszyscy udali na cmentarz. Na grobie Luby Nazarenko w Kojranach zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Członkinie „Harmonii” zaśpiewały kilka piosenek z repertuaru zespołu. Po uroczystości na cmentarzu w wąskim gronie odbyło się w Centrum Kultury w Mariampolu spotkanie, podczas którego każdy mógł podzielić się swoimi wspomnieniami o tej niezwykle utalentowanej i charyzmatycznej artystce.

Andrzej Aszkiełowicz


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: L24.ltW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3104624 OSÓB