SWP

   Polska
 2021-06-10 VIOLETTA VILLAS - NAJWIĘKSZY I NAJBARDZIEJ ZMARNOWANY TALENT

Wiele wskazywało na to, że Violetta Villas była jedną z pierwszych polskich gwiazd na scenie międzynarodowej.

"W jej przypadku popularność była nieszczęściem. Cały czas była skazana na egzamin, na konfrontacje z ludźmi, którzy głównie szukali wydarzenia, zjawiska socjologicznego na jej koncertach, a nie tego, co ona śpiewa. Z drugiej strony szkoda, że ktoś nie zmusił jej twardą ręką, żeby wykorzystała możliwości, które dała jej natura. Była jak rozszalały, piękny koń, który nie wiedział jak zatrzymać się w tym biegu" -mówił o Villas Zbigniew Wodecki.

"Myślę, że podwójnie jej nie wyszło. Ani życiowo, ani zawodowo nie była do końca spełniona. W Polsce takie zmarnowane kariery wybitnych artystów to nic nowego. Wiele talentów nam umyka. (...) A to był głos i talent niepowtarzalny. Wzbudzała kontrowersje, ale właśnie, dlatego że to był charakter wielkiej, porównywanej z Marią Callas, gwiazdy" - wspominał Bohdan Łazuka.

"Ja całe życie jestem samotna. Chyba mam to zapisane w swoim życiorysie, w przeznaczeniu (...) Samotność to jest taka dziwna rana i takie małe rozdarte serce, których nie da się ująć w słowa, bo słowa są za ubogie, żeby umieć to nazwać" - mówiła o sobie sama VIllas

10 czerwca 1938 roku w Heusy przyszła na świat Violetta Villas, a właściwie Czesława Gospodarek z domu Cieślak - polska artystka estradowa, osobowość sceniczna, śpiewaczka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów.

Jej głos był charakteryzowany jako sopran koloraturowy o rozszerzonej skali. Miała słuch absolutny. Grała na fortepianie, puzonie oraz skrzypcach. Przez wielu była uważana za legendę polskiej muzyki, w prasie francuskiej i amerykańskiej określana jako „głos ery atomowej” oraz „biały kruk wokalistyki światowej”.

Dzieciństwo spędziła w Belgii, po II wojnie światowej zamieszkała wraz z rodzicami w Lewinie Kłodzkim. W 1956 roku Violetta Villas podjęła naukę śpiewu solowego w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie. W 1960 roku zadebiutowała w Polskim Radiu. Od tego momentu trwała jej obfitująca w przeboje i imponujące koncerty kariera. Violetta Villas wielokrotnie występowała w Paryżu. Była też gwiazdą amerykańskiej rewii Casino de Paris.

Po raz ostatni Villas wystąpiła 14 lutego 2011 r. w Kielcach podczas benefisu z okazji 50-lecia pracy artystycznej. W ostatnich latach życia media informowały głównie o złej sytuacji materialnej Violetty Villas, która od początku 2008 r. nie pojawiała się publicznie.

Szkoda, bo jak mówił jeszcze w 2000 r. słynny krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. "Największy i najbardziej zmarnowany talent, jaki mieliśmy po wojnie".


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3104617 OSÓB