SWP

   Ukraina
 2021-06-10 WIZYTA NA UKRAINIE Z OKAZJI 230. ROCZNICY KONSTYTUCJI 3 MAJA

Sytuacja epidemiczna niemiłosiernie wprowadziła swe korektywy do kalendarza obchodów wielkich dat zmuszając do przesunięcia uroczystości poświęconych 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na pierwszą dekadę czerwca.

Podniosłym uwydatnieniem tegorocznych obchodów tego święta stała się wizyta na Ukrainie Wicemarszałek Sejmu RP pani Małgorzaty Gosiewskiej. Pani Wicemarszałek objęła swoim patronatem wystawę „Konstytucja 3 Maja. Historia i tradycja”, którą 8 maja w przededniu jej przybycia na Ukrainę otwarto uroczyście przed Katedrą Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim.

Natomiast w pierwszym dniu wizyty w Kijowie, 9 czerwca Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska złożyła kwiaty przy Kwaterze Legionistów. W tej niezwykle wzruszającej uroczystości upamiętniającej 114 żołnierzy Wojska Polskiego towarzyszyli jej Polacy z organizacji skupiających polską mniejszość na Ukrainie oraz Ambasador RP w Kijowie Pan Bartosz Cichocki.

Po tej ceremonii Wicemarszałek odbyła rozmowę z przybyłymi na Cmentarz Bajkowa przedstawicielami środowisk polskich, wśród których byli m.in. przewodniczący ZPU Antoni Stefanowicz, prezes Stowarzyszenie ”Zgoda” (sprawuje opiekę nad polskimi mogiłami na cmentarzu) Oleg Krysina oraz prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Maria Siwko.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Dziennik Kijowski / Małgorzata Gosiewska - Poseł na Sejm RPW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3104678 OSÓB