SWP

   Ukraina
 2021-07-21 HARCERSKIE SPOTKANIE POKOLEŃ W KOSTIUCHNÓWCE

W tym roku mija 20 lat od założenia Harcerskiego Hufca «Wołyń». Z tej okazji 5–19 lipca w Kostiuchnówce w dawnym rejonie maniewickim odbył się harcerski obóz «Maszyna czasu 2021» oraz kolonie dla zuchów «Akademia młodych badaczy».

Obóz nieprzypadkowo nazywał się «Maszyna czasu». Jego zadaniem było zapoznanie dzisiejszych harcerzy z tym, jak spędzali czas ich poprzednicy, oraz integracja uczestników.

«Po kwarantannie z powodu pandemii wszyscy stęsknili się za sobą, za obozem i za tą szczególną atmosferą» – powiedział Aleksander Radica, komendant Harcerskiego Hufca «Wołyń».

Podczas pobytu w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce harcerze uporządkowali cmentarz wojskowy w Polskim Lasku niedaleko wsi oraz cmentarz legionowy w Wołczecku, a także uczcili pamięć legionistów poległych na tych terenach. Uczestniczyli również w zajęciach z terenoznawstwa, historii, łączności, rozbijania obozu oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. W trakcie pobytu harcerze zdobywali punkty za porządek w namiotach oraz za aktywny udział w różnych przedsięwzięciach. Zwyciężył zastęp «Grizzly» z 18. Zdołbunowskiej Drużyny Harcerzy «Skała» im. Adolfa Piotra Szelążka, który w ostatnim dniu pobytu w Kostiuchnówce w trakcie uroczystego apelu otrzymał buławę. Będzie przechowywał ją aż do kolejnego obozu.


PAI


10 lipca w Hucie (dawny rejon kostopolski, obecnie rówieński) odbyła się msza żałobna oraz obchody 78. rocznicy tragicznych wołyńskich wydarzeń. Harcerze jak zwykle wzięli udział w tych uroczystościach. Dzień wcześniej kilkoro uczestników obozu w Kostiuchnówce przybyło, żeby ugotować obiad dla uczestników obchodów. W następnym dniu do Huty przyjechali również pozostali harcerze z obozu oraz ich koledzy z Kostopola, którzy w tym roku w nim nie uczestniczyli. Następnie obozowicze powrócili do Kostiuchnówki.

W międzyczasie w Kostiuchnówce trwały kolonie zuchowe. Ich nazwa – «Akademia młodych badaczy» – motywowała dzieci do poznawania otaczającego świata. Żeby odpowiedzieć na pytanie «Co się dzieje w lesie?», zuchy wędrowały po lesie, obserwowały go, zbierały liście, z których po powrocie do obozu zrobiły wyklejanki na papierze, tworząc na nim postacie zwierząt i ptaków. Opracowując temat «Co się dzieje na niebie?», dzieci dowiadywały się więcej o wietrze oraz robiły wiatraczki z papieru. Malując podwodny świat mali badacze opracowywali temat «Co się dzieje w wodzie?»


PAI


Zuchy wykonały również własnoręcznie podkładki pod kubki. W trakcie wędrówek po lesie uczyli się budowania szałasów i rozpalania ogniska za pomocą jednej zapałki.

Niektóre dzieci na koloniach po raz pierwszy samodzielnie wyprały własne ubrania, każde dziecko dbało o porządek w swoim pokoju i nikt nie rezygnował z wykonania zadań otrzymanych od instruktorów.

Zuchy jeździły także do Centrum Informacyjnego Rówieńskiej Elektrowni Atomowej «Polesie» w Waraszu, gdzie opowiedziano im o historii i teraźniejszości elektrowni, oraz zwiedzili Maniewicze, m.in. kościół i Muzeum Krajoznawcze.


PAI


Harcerze i zuchy, mimo różnych programów zajęć, dużo czasu spędzali wspólnie. Razem grali w piłkę nożną w mieszanych drużynach złożonych ze starszych i młodszych graczy. Mieli również wspólne zabawy przy tematycznych ogniskach. Takie spotkania poświęcone były m.in. narodom świata (uczestnicy musieli zaprezentować kraj przydzielony im w drodze losowania) albo znanym baśniom, w których można odnaleźć coś wspólnego z harcerstwem.

Dla sześciorga zuchów ze Zdołbunowa podczas obozu odbyło się długo oczekiwane wydarzenie: czterech chłopców i dwie dziewczynki przyjęto odpowiednio do 18. Zdołbunowskiej Drużyny Harcerzy «Skała» im. Adolfa Piotra Szelążka i 29. Zdołbunowskiej Drużyny Harcerek «Horyzont».

«Najlepszymi harcerzami zostają ci, którzy wcześniej należeli do zuchowej gromady. To w niej kształtowane są cechy lidera, wytrwałość i siła woli» – powiedziała kierowniczka 1. Gromady Zuchowej «Leśni przyjaciele» ze Zdołbunowa, Wiktoria Radica, podsumowując kolonie zuchowe.


PAI


Zmiany odbyły się także u starszych harcerzy. Niektórzy z nich w tym roku ukończyli szkołę i wkrótce nie będą mogli aktywnie uczestniczyć w działalności Harcerskiego Hufca «Wołyń». Przeszli więc do Zdołbunowskiej Drużyny Wędrowników, łączącej osoby powyżej 16 roku życia.

16–18 lipca w obozie spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń harcerzy. Na zlot do Kostiuchnówki przybyli byli harcerze Hufca «Wołyń». Obecnie są dorosłymi ludźmi i mieszkają w różnych zakątkach Ukrainy i świata.


PAI


W sobotę, 17 lipca, po śniadaniu i uroczystym apelu, uczestnicy spotkania pokoleń udali się do Polskiego Lasku, gdzie wcześniej odbywały się obozy harcerskie. Tam wszyscy razem w mieszanych zespołach łączących instruktorów, zuchów i harcerzy dzisiejszych i byłych, zagrali w grę. Jak powiedziała Irena Kotwicka-Okruch, pierwsza drużynowa 1. Kostopolskiej Drużyny Harcerskiej «Arka», najpierw trzeba było wymyślić nazwę drużyny, okrzyk oraz stworzyć proporczyki z papieru. Następnie było dużo różnych zadań. Dorośli i młodzież wspólnie robili szałasy, stołki, nosze oraz przygotowywali przeprawę, grali w grę «Wędkarz», gdzie musieli wykazać się trafnością celując karabinkiem w plastikowe butelki, szukali ziół, z których wieczorem zaparzyli herbatę.

W tym dniu dzisiejsi harcerze mieli możliwość porozmawiać ze swoimi starszymi kolegami, byłymi harcerzami, o ich doświadczeniach, posłuchać wspomnień o obozach harcerskich. I oczywiście wszyscy razem śpiewali harcerskie piosenki. Uczestnicy spotkania pokoleń otrzymali drewniane upominki, zrobione własnoręcznie przez kadrę.


PAI


Zdaniem Andrija Tokarskiego, zastępcy komendanta Hufca «Wołyń», integrację pokoleń można uznać za udaną. «Na spotkanie przybyli ci, którzy kiedyś byli harcerzami, a dziś planują oddać do gromady zuchowej swoje dzieci» – zaznaczył.

W niedzielę, 18 lipca, odbyła się msza dziękczynna za 20 lat działalności Harcerskiego Hufca «Wołyń» odprawiona przez ks. Władysława Czajkę oraz ks. Ziemowita Koperskiego, którzy specjalnie w tym celu przybyli z Równego do Kostiuchnówki.


Taisija PETRYNA
Zdjęcia udostępnione przez Irenę Kotwicką-Okruch oraz Wiktorię RADICĘ


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Monitor WołyńskiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3321561 OSÓB