SWP

   Czechy
 2019-08-07 JESTEŚMY DUMNI, ŻE JESTEŚMY POLAKAMI

W niedzielę 72. Gorolski Święto przeszło do historii. Przez trzy dni Lasek Miejski w Jabłonkowie rozbrzmiewał śpiewem i muzyką, a publiczność obejrzała barwną plejadę tańców i strojów z wielu zakątków Europy.

W imieniu ambasador RP w Pradze Barbary Ćwioro, prezesowi Miejscowego Koła PZKO w Jabłonkowie Janowi Ryłce oraz burmistrzowi Jiřímu Hamroziemu gratulowała chargé d’affaires ambasady, Marzena Krajewska. – Dziś najważniejsza jest tradycja, którą tutaj w Jabłonkowie przekazujecie z pokolenia na pokolenie. Serce się cieszy, gdy co roku widzimy tak liczną publiczność i tak wielkie zaangażowanie. Dziękujemy za pielęgnowanie tradycji kulturowych, folklorystycznych, kulinarnych. Przyjeżdżając tutaj pod każdym względem jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami. Cieszymy się, że właśnie tacy Polacy, z wielkim i otwartym sercem mieszkają tutaj, tworząc polsko-czeskie więzi na każdym poziomie. Chciałabym podziękować również przedstawicielom czeskich władz i czeskiego parlamentu, ponieważ to od nich w dużym stopniu zależy, by Polacy w Republice Czeskiej tak dobrze się czuli – mówiła Marzena Krajewska.

Dla odmiany Jan Badowski, szef Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Kancelarii Prezydenta RP odczytał list od prezydenta RP. – W imieniu Andrzeja Dudy serdecznie dziękuję za zaproszenie do udziału w Gorolskim Święcie. Od momentu powstania ten szczególny festiwal prężnie się rozwija, stając się jednocześnie podstawą dialogu dwóch kultur i tradycji, a także źródłem artystycznych inspiracji oraz wymiany doświadczeń. Podkreśla on również szczególną rolę folkloru, który jest elementem znakomicie łączącym kulturę ludową z narodową – mówił Jan Badowski.


SWP

Chórzyści „Gorola” pasowali Annę Strojny na góralkę. Fot. Witold Kożdoń


W niedzielę, jak co roku, przez Jabłonków i Lasek Miejski przejechał długi korowód wozów alegorycznych. Publiczności „Gorola” zaprezentowały się nie tylko zaolziańskie zespoły muzyczne i folklorystyczne, ale także uczestniczki niedawnych, istebniańskich wyborów najpiękniejszej góralki. W tym roku organizatorzy Gorolskigo Święta przypomnieli również sławnych rodaków: Stanisława Hadynę z Karpętnej oraz poetę i pisarza Henryka Jasiczka. Podczas okolicznościowego koncertu chórów „Gorol” z Jabłonkowa i Melodia” z Nawsia próbki ich twórczości prezentował w Lasku Miejskim Karol Suszka. W specjalnym programie muzycznym „Jabłónkowianie jabłónkowianowi” upamiętniono także jubileusz 200-lecia urodzin poety i tkacza Adama Sikory.

Niedzielny koncert stał się jednak również okazją do… pożegnań. – Zapraszam na scenę trzy wybitne osoby, którym bardzo wiele zawdzięczamy; księdza proboszcza Janusza Kiwaka, Kasię Kantor, która przez długie lata prowadziła chór męski „Gorol” oraz Annę Strojny z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, dzięki której w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej występowały w Jabłonkowie zespoły folklorystyczne z całego świata. Z żalem i smutkiem w sercu chciałem państwu serdecznie podziękować – mówił Jan Ryłko, a chórzyści „Gorola” pasować Annę Strojny na… góralkę. W ramach inicjacji musiała ona nietypowo udowodnić, że potrafi „szkrobać zimnioki”. Z zadania wyszła obronną ręką.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: https://glos.liveW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ