SWP

   Brazylia
 2019-09-19 15. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU W NOVA PRATA

Od 11 do 15 września 2019 r odbył się 15. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Nova Prata z udziałem zespołów z 11 różnych krajów takich jak Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Rosja, Filipiny, Meksyk, Kolumbia, Chile, Boliwia, Argentyna i Paragwaj, którzy pięknie prezentowały swoje ludowe obrzędy i tańce. Organizatorzy twierdzą, że widownie łącznie na imprezach liczyły ponad 11 tysięcy ludzi.

Małe miasto Nova Prata wśród około 26 tysięcy ludności liczy 8% obywateli z polskim pochodzeniem, już w 5 i 6 pokoleniu. Większość lokalnej Polonii to potomkowie polskich imigrantów z czasów “gorączki brazylijskiej” w latach 1890-1891. Aby ci potomkowie, podobnie jak społeczność, mogli poznać i utrzymać polską kulturę, w tym mieście znajduje się od 30 lat polonijny zespół ludowy KALINA, przy Oddziale BRASPOL.

Na tymże festiwalu była też POLSKA bo zespół KALINA prezentował polskie tańce ludowe w centrum miasta. A na głównej scenie w sobotę w strojach z regionu Beskid-Śląsk świeżo ufundowanych przez Polski Senat przekazanych przez Stowarzyszenie “Wspólnota Polska”. Obecna populacja po raz kolejny została oczarowana polskim tańcem prezentowanym w pięknych nowych kostiumach.

Ale jeszcze informacja, że w czwartek 12 na tej samej głównej scenie organizatorzy festiwalu z władzami miasta uhonorowali Andre Hamerski i jego żona Vanda Stolarski Hamerski, założycieli zespołu KALINA i BRASPOL. Organizatorzy festiwalu uzasadniali wyróżnienie dla Andre i Vanda na ich zaangażowaniu w utrzymaniu polskiej kultury w tej gminie.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Gabriela Golembieski
tancerka zespołu “Kalina” BRASPOL Nova Prata
Fotografie: Fabiane Marchesini Fotografias / Elis Marchesini / publicznośćW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3104562 OSÓB