SWP

   W. Brytania
 2019-10-13 POLONIADA CZYLI KONKURS WIEDZY O POLSCE

III Poloniada odbyła się w Małym Instytucie Języka Polskiego „Poloniusz” w Edynburgu. Uczniowie napisali testy dotyczące zagadnień związanych z Polską.

Zadania podzielone zostały na kategorie wiekowe: 7-8 lat. 9-10 lat, 11-12 lat, 13 lat+. Były pytania z historii i geografii Polski, literatury, tradycji i obyczajów. Należało się też wykazać wiedzą z polskich przysłów i związków frazeologicznych. W olimpiadzie wzięły udział dzieci zarówno z polskich szkół, jak i harcerstwa działającego na terenie Szkocji.

Z roku na rok dzieci coraz szybciej rozwiązują testy. Mimo 45 minut, podczas których można odpowiadać na pytania, niektórzy uczestnicy kończyli testy już po kilkunastu. Dlatego z roku na rok podnosimy nieco poprzeczkę. W tym roku w kategorii wiekowej powyżej 13 lat, zamiast odpowiedzi na zasadzie wyboru, były pytania otwarte – mówi Magdalena Białęcka, dyrektor Małego Instytutu Języka Polskiego „Poloniusz” w Edynburgu, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dzieci w polskich szkołach w Szkocji jest coraz więcej. Poloniusz co roku przeprowadza rekrutację do co najmniej dwóch pierwszych klas. Co roku w szkole rozpoczyna naukę około 50 nowych uczniów.

Wyjątkowy był ubiegły rok, gdy sporo dzieci odeszło. Głównym powodem były powroty do Polski, ale też przeprowadzki do innych miejsc na terenie Szkocji. Ze szkoły ubyło nam wtedy 30 uczniów, mniej więcej jedna czwarta. Na szczęście w tym roku szkolnym dołączyły do nas nowe dzieci – dodaje dyrektor „Poloniusza”.

W Poloniuszu uczą wykwalifikowani polscy nauczyciele. To absolwenci polskich uniwersytetów na wydziałach filologii polskiej, historii. Wielu nauczycieli jest po dodatkowych kursach dokształcających. W szkole poza zajęciami z języka polskiego, historii, geografii, odbywają się też zajęcia plastyczno-teatralne oraz katecheza. Największy nacisk kładzie się na naukę mówienia, pisania i czytania w języku polskim. Nauczyciele wykorzystują podręczniki, z których uczą się dzieci w Polsce, a nie te przygotowane dla Polonii. Lekcje odbywają się w piątki i soboty.

W tym roku wystartowaliśmy z „zerówką”, która świetnie sobie radzi. To czterolatki. Szkołę podstawową nasze dzieci zaczynają w wieku sześciu lat. Najstarszych uczniów chcemy przygotowywać do egzaminów GCSE oraz A-Level. Nauka kończy się otrzymaniem dyplomu. W razie powrotu do Polski możemy wystawić ocenę opisową, która może być podstawą przyjęcia do odpowiedniej klasy w Polsce. Najważniejsze, żeby dzieci uczyły się po polsku. Znając język ojczysty będzie im łatwiej

– podkreśla Magdalena Białęcka.

Oto zwycięzcy III Poloniady w poszczególnych kategoriach:

Kategoria wiekowa 7-8 lat

I miejsce ex aequo: Mateusz Schwichtenberg – Szkoła bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka; Hanna Szwarc - Akademia Języka Polskiego im. Gen. Stanisława Maczka przy ECP w Dalkeith i Oliwia Swat – Mały Instytut Języka Polskiego „Poloniusz” w Edynburgu

II miejsce: Tomasz Wakulicz – Akademia Języka Polskiego im. Generała Stanisława Maczka przy ECP w Edynburgu

III miejsce: Amelia Pełka – Mały Instytut Języka Polskiego „Poloniusz” w Edynburgu

Kategoria wiekowa 9-10 lat

I miejsce: Lena Bachman – Akademia Języka Polskiego im. Generała Stanisława Maczka przy ECP w Dalkeith

II miejsce: Szymon Białęcki – Mały Instytut Języka Polskiego „Poloniusz” w Edynburgu

III miejsce: Szymon Sołtykiewicz – Mały instytut Języka Polskiego „Poloniusz”

Kategoria wiekowa 11-12 lat

I miejsce: Amelia Paulewicz – Mały instytut Języka Polskiego „Poloniusz”

II miejsce: Filip Grochulski – Akademia Języka Polskiego im. Generała Stanisława Maczka przy ECP w Dalkeith

III miejsce: Bartłomiej Białęcki – Mały instytut Języka Polskiego „Poloniusz”

Kategoria wiekowa 13 lat+

I miejsce: Kacper Walczak – Ice Candy School w Aberdeen

II miejsce: Tymoteusz Dudek – Ice Candy School w Aberdeen

III miejsce Oliver Sosna – Mały Instytut Języka Polskiego „Poloniusz” w Edynburgu


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Zdjęcia: Ice Candy School / ZHP Edynburg: Skrzaty "Misie" Zuchy "Niedźwiadki" Harcerki "Niedźwiedzice" / Jacek Różalski
http://www.emito.netW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ