SWP

   Białoruś
 2019-10-14 15. JUBILEUSZ CHÓRU CANTUS CORDIS

Cantus Cordis, czyli Śpiew Serca, mieszany chór polonijny świętował 15 jubileusz!

Za nieustające wysiłki na rzecz promocji polskiej muzyki, wsparcie Ambasady RP w projektach kulturalnych oraz wyjątkową wrażliwość na potrzeby Polaków na Białorusi, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Białorusi Artur Michalski nagrodził Chór "Cantus Cordis" oraz kierownictwo Chóru p. Janinę Chwalko medalem pamiątkowym 100-lecia Odzyskania Niepodległości RP.

Założycielem chóru, jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Janina Chwałko – Polka z dziada pradziada, urodzona w Pińsku.

Chórzyści reprezentują różne zawody, najwięcej jest nauczycieli, w tym także języka polskiego. W repertuarze chóru są pieśni religijne (np. Maria Przewodniczką do słów św. Faustyny i muzyki Zbigniewa Małkowicza) i patriotyczne (np. Polonez Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego do słów N. Szymulskiej) oraz piosenki ludowe i biesiadne. Utworem, na który czeka publiczność na wszystkich koncertach jest tango Polesia czar. Tę piosenkę, tak bliską Polakom, do słów i muzyki Jerzego Artura Kosteckiego wykonuje duet, Janina Chwałko i Dimitrij Ustinow (solista chóru).

Cantus Cordis bierze udział w okolicznościowych imprezach kulturalnych i religijnych na Białorusi (Pińsk, Baranowicze, Mosar, Uzda). Na co dzień oprawiają muzycznie liturgię Mszy Świętych w kościele pw. św. Szymona i św. Heleny w Mińsku. Uczestniczą w festiwalach i przeglądach chórów polskich i polonijnych w Polsce.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: zdjęcia: Ambasada RP w MińskuW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3104661 OSÓB