SWP

   Ukraina
 2019-10-15 WIZYTA POLAKÓW Z ZAPOROŻA W SENACIE

O działaniach na rzecz Polonii i Polaków oraz ich potrzebach rozmawiała w Senacie 9 października 2019 r. przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Janina Sagatowska z członkami Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II z Zaporoża na Ukrainie.

Senator Janina Sagatowska mówiła, że Senat stara się odpowiadać na potrzeby Polaków żyjących poza granicami. Co roku Kancelaria Senatu zwiększa środki na rzecz opieki nad Polonią i Polakami za granicą. „Pokazujecie nam, jak droga wam jest Polska, jak wiele pracy wkładacie w pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji i naukę języka polskiego. To jest najważniejsze. Jeśli rodacy za granicą chcą działać, to nas bardzo cieszy i tym bardziej staramy się w tym pomagać” – powiedziała.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II działającego przy Sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego w Zaporożu opowiadali o swojej działalności. Podkreślali, że tworzą małą, ale bardzo zżytą i prężnie działającą wspólnotę. Przywieźli ze sobą egzemplarze wydawanego przez siebie pisma „Zaporoska Polonika”, które jest dofinansowane przez Senat. Mówili, że prowadzą przy parafii zajęcia dla dzieci i osób starszych. Prowadzone są tam także lekcje języka polskiego. Podkreślili, że problemem jest brak kadry pedagogicznej, mającej kwalifikacje do nauczanie dzieci. Kursy języka polskiego odbywają się także na Uniwersytecie w Zaporożu, gdzie pracuje wielu członków stowarzyszenia, jednak zajęcia są płatne. Stowarzyszenie nie ma także swojej siedziby.

Mówiono także o działalności kulturalnej. Stowarzyszenie współorganizuje dwa ogólnoukraińskie festiwale: z okazji 11 Listopada oraz w maju z okazji Dnia Polskiej Flagi. Goście zaznaczyli, że stroje ludowe szyją sami. To dla nich duże wyzwanie.

Przewodnicząca Komisji mówiła, że otwarty został nabór ofert na realizację zadań nad Polonią i Polakami za granicą na 2020 rok. Zachęciła do zapoznania się z zasadami składania wniosków i do starania się o te środki w tym i w kolejnych latach.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: https://www.senat.gov.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3104539 OSÓB