SWP

   USA
 2019-11-26 SPOTKANIE POLONIJNYCH NAUCZYCIELI Z MINISTREM

Podczas spotkania ministra Adama Kwiatkowskiego z nauczycielami Alicja Nawara została uhonorowana wysokim odznaczeniem państwowym, a szkoły języka polskiego obchodzące w tym roku jubileusz otrzymały od prezydenta RP patriotyczne upominki.

W minionym tygodniu z wizytą w Chicago przebywał minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. 15 listopada br. minister Kwiatkowski oraz przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Chicago Konsul Generalny Piotr Janicki, konsul Piotr Semeniuki i konsul Małgorzata Bąk-Guzik spotkali się z dyrektorami polonijnych szkół w chicagowskiej siedzibie zrzeszenia.

Wicekonsul Piotr Semeniuk poinformował, że prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenie państwowe Alicji Nawara, zasłużonej działaczce polonijnej za zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych. W imieniu prezydenta RP aktu dekoracji Złotym Krzyżem Zasługi RP dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski. Gratulując odznaczonej min. Kwiatkowski podziękował też polonijnym nauczycielom za ich pracę. – Imponująca dla Polaków w Polsce jest ilość polonijnych maturzystów– powiedział minister.

Wyrażając opinię pary prezydenckiej podkreślił, że „polskość trwa dzięki rodzinie, polskim szkołom, polonijnym nauczycielom i kościołowi”. Odniósł się do postulatów nauczycieli polonijnych w stosunku do osób sprawujących w Polsce władzę o potrzebie awansu zawodowego. – To będzie możliwe od 2021 roku, dla wszystkich, którzy mają przygotowanie dydaktyczne będą zaliczane te lata, które uczycie państwo w szkołach, bez względu na typ tej szkoły – podkreślił.

Przypomniał, że uczniowie szkół polonijnych są już posiadaczami polskich legitymacji, dzięki którym są traktowani w Polsce, tak jak ich rówieśnicy, którzy chodzą do polskich szkół. Zapowiedział, że powstające podręczniki odpowiadające potrzebom uczniów uczących się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, jak wynika z informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, mają być gotowe do końca tego roku, co oznacza, że mogłyby być wykorzystywane od przyszłego roku szkolnego.

Alicja Nawara zadedykowała odznaczenie wszystkim koleżankom i kolegom nauczycielom. Wspominała śp. Janusza Boksę, byłego prezesa, dzięki któremu zrzeszenie rozwinęło się, zakupiło swoją siedzibę.

Prezes ZNP Tadeusz Młynek mówił o zasługach Alicji Nawary jako nauczycielki, autorki podręczników geografii, działaczki polonijnej i lokalnego ośrodka metodycznego, pomysłodawczyni konkursu mistrza ortografii polskiej, organizatorce innych konkursów nie tylko o tematyce geograficznej, warsztatów metodycznych, inicjatorce współpracy z rzeszowskim oddziałem IPN.

Składając Alicji Nawara gratulacje konsul generalny Piotr Janicki rozpoczął od refleksji, że w szkole najbardziej lubił geografię. Podziękował za wszystko, co nauczyciele robią i w zrzeszeniu i w poszczególnych szkołach. Dr Marek Rudnicki wyraził wdzięczność za kultywowanie polskości wśród polonijnej dzieci i młodzieży.

Symboliczne upominki otrzymały od ministra Adama Kwiatkowskiego dwie placówki obchodzące w bieżącym roku jubileusze – Polska Szkoła im. ks. Stanisława Cholewińskiego w Chicago, świętująca 55-lecie oraz obchodząca półwiecze istnienia Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza w Summit.

W imieniu szkoły Sienkiewicza polską flagę z życzeniami od prezydenta RP Andrzeja Dudy – aby „jej widok umacniał w nas ducha wolności, wzajemnego szacunku oraz jedności” – odebrała prezes szkoły Renata Kaleciak.

Helena Sołtys wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich ofiarowała konsulowi Piotrowi Janickiemu replikę dokumentów Dębowej Alei Niepodległości, inicjatywy upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gośćmi doniosłego wydarzenia, oprócz dyrektorów szkół i członków Zrzeszenia Nauczycieli Polskich oraz kapelana zrzeszenia ojca Marka Janowskiego SJ byli m.in: prezes Muzeum Polskiego w Ameryce, Ryszard Owsiany, prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć i Jolanta Tatara, prezes Kongresu Oświaty Polonijnej.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Tekst: Jola Plesiewicz / dziennikzwiazkowy.com
Zdjęcia: Dariusz PiłkaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ