SWP

   Kazachstan
 2019-12-06 SZEŚĆDZIESIĄTA ROCZNICA POWSTANIA GIMNAZJUM NR 23 W AŁMATY

Gimnazjum nr 23 w Ałmaty jest jedyną szkołą w okręgu konsularnym placówki działającą w systemie edukacji Kazachstanu, gdzie nauczany jest język polski. W klasach polskich Gimnazjum nr 23 uczy się ponad 40 uczniów. Co roku z Polski do szkoły delegowani są przez ORPEG nauczyciele do pracy dydaktycznej z ałmatyńską młodzieżą.

Z okazji jubileuszu 23 listopada odbył się jubileuszowy koncert, który zgromadził w szkolnej auli pracowników szkoły, uczniów, absolwentów oraz zaproszonych gości. Już na kilka dni przed obchodami w szkole panowała ożywiona, radosna atmosfera: był to czas wzmożonej aktywności uczniów i nauczycieli. W jubileuszowych przygotowaniach, próbach i dekorowaniu szkoły, wzięli udział także uczniowie polskich klas. Wspólnie zadbano o piękny wystrój korytarza, który przylega do polskiej klasy – sali nr 9.

Do udziału w święcie szkoły została zaproszona między innymi pani Violetta Sobierańska, Konsul Generalny w Ałmaty. Składając okolicznościowe życzenia, gratulacje i podziękowania, pani Konsul zauważyła, że już od 1994 roku w Gimnazjum nr 23 działają polskie klasy: „od 25 lat jesteśmy razem i dlatego możemy powiedzieć, że święto szkoły to także nasz, polski jubileusz.”

W programie uroczystości znalazły się muzyczne, wokalne i taneczne występy uczniów, absolwentów oraz nauczycieli. Wśród nich również nadwiślański „Krakowiak” odtańczony w ludowych strojach przez uczniów polskich klas.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: https://polska-klasa.kz/ Piotr Boroń /
Polskie klasy szkoły-gimnazjum 23 w Ałmaty/Konsulat Generalny RP w AłmatyW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ