SWP

   Republika Południowej Afryki
 2019-12-07 Festiwal Filmów Europejskich 2019 w RPA

W dniu 29 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie 6. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego organizowanego cyklicznie w Republice Południowej Afryki przez kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Delegaturę Unii Europejskiej akredytowane w tym kraju.

Polska, która wzięła udział w tym wydarzeniu już po raz piąty, zaprezentowała w tym roku film fabularny z 2018 roku – „Zimna Wojna” – w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Film opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi – młodej tancerki Zuli oraz pianisty Wiktora, którzy nie zawsze potrafią się ze sobą porozumieć, ale jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Akcja filmu osadzona jest w latach 40., 50. i 60. XX wieku na terenie Polski, Jugosławii, Berlina i Paryża. „Zimna Wojna” sprawia wrażenie najbardziej osobistego dzieła Pawlikowskiego. Na uwagę zasługuje również wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Film Pawlikowskiego został nagrodzony wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Otrzymał jako pierwszy polski film trzy nominacje do Oscara (najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria i najlepsze zdjęcia).

Podczas festiwalu, który będzie trwał do 8 grudnia 2019 r., zaprezentowanych zostanie 12 filmów europejskich uhonorowanych prestiżowymi nagrodami na liczących się międzynarodowych festiwalach filmowych. Filmy są prezentowane w sieci kin Ster – Kinekor Cinema Nouveau w Pretorii, Johannesburgu i Kapsztadzie. Film z Francji „Nędznicy” („Les Misérables”) w reżyserii Ladj Ly otworzył tegoroczny festiwal.

Tak jak w poprzednich latach, festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem. Południowoafrykańscy widzowie mają rzadką okazję zapoznać się z bogatym dorobkiem kina europejskiego. Dla Polski festiwal stwarza doskonałą możliwość zaprezentowania dorobku artystycznego naszego kraju, który wciąż pozostaje niedostatecznie rozpoznany w Republice Południowej Afryki.

Festiwal Filmów Europejskich 2019 został zorganizowany we współpracy Ster-Kinekor Cinema Nouveau, Delegatury Unii Europejskiej oraz ambasad i instytutów kultury z Austrii, Belgii i Flandrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Więcej informacji na temat Festiwalu Filmów Europejskich 2019 można znaleźć na stronie internetowej: www.eurofilmfest.co.za.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w Pretorii / Zdjęcia: Grażyna KoornhofW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ