SWP

   Australia
 2019-12-18 II. EDYCJA POLONIJNEGO BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI W SYDNEY

W niedzielę 8 grudnia br. na terenie Klubu Sportowego „Polonia” w Plumpton, przy pięknej, słonecznej pogodzie, odbyła się II. edycja Polonijnego Biegu Niepodległości 1918, organizowanego przez Radę Naczelną Polonii Australijskiej (RNPA) oraz Klub Sportowy „Polonia”.

Swoją obecnością zaszczyciła Konsul RP Pani Irena Juszczyk oraz członek Parlamentu NPW Pan Edmond Atalla.
Wydarzenie było jednym z punktów programu dorocznego Polskiego Festiwalu, na który Klub „Polonia”już od 5 lat zaprasza społeczność polską w Nowej Południowej Walii.

Rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu polskiego przez wszystkich uczestników Festiwalu, a następnie kilkudziesięciu zawodników, w wieku od kilku do blisko 80-ciu lat, wystartowało na dystansie dokładnie 1918 metrów.

Zwyciężył Łukasz Grzyb, drugi był Andrei Mafiouk, a tuż za nim na trzecim miejscu uplasował się Roger Ławoński.


PAI

od lewej: Łukasz Grzyb (zwycięzca), Andrei Mafiouk (2. miejsce), Roger Ławoński (3.miejsce), foto: K. Bajkowski/BumerangMedia


Po dobiegnięciu do mety każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal ufundowany wspólnie przez RNPA oraz Klub „Polonia”.

Inicjatorem Polonijnego Biegu Niepodległości na całym świecie w 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę jest Polski Komitet Olimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Tegoroczne hasło to - BIEGNIJMY RAZEM NA CHWAŁĘ NIEPODLEGŁEJ!

Dziękujemy uczestnikom i kibicom, do zobaczenia za rok.


Małgorzata Kwiatkowska (RNPA) i Adam Biziuk (Klub „Polonia”)


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Rada Naczelna Polonii Australijskiej / Polish Council of Australia Inc.
foto: K. Bajkowski/BumerangMedia i B. Filip
W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ