SWP

   Ukraina
 2019-12-18 ŚWIATOWA LEGENDA MUZYKI W ODESSIE

3 grudnia odeska publiczność spotkała się ze światową legendą muzyki Krzysztofem Pendereckim. Na scenie Filharmonii Odeskiej zabrzmiała VII Symfonia „Siedem bram Jerozolimy” w wykonaniu Odeskiej Orkiestry Filharmonijnej pod kierownictwem Hobarta Earła.

Potężna symfonia powstała, aby uczcić trzy tysiące lat istnienia Jerozolimy. Specjalnie na potrzeby tej symfonii Penderecki skonstruował nowy instrument, tubafon, który został przywieziony do Odessy. Monumentalizm i potężna obsada wokalno-instrumentalna sprawiły ogromne wrażenie na widzów, którzy nagrodzili wielkimi brawami kompozytora i wykonawców.

Koncertowi towarzyszył szereg spotkań, m.in. spotkanie na Akademii Muzycznej, gdzie Maestro opowiadał o swojej muzyce, o tym, jak ona powstawała, o planach na przyszłość i o tysiącach drzew, które zostały posadzone przez kompozytora. Bardzo miło było nam uczestniczyć w tym spotkaniu i osobiście podziękować za ogromny talent kompozytorowi oraz panu Hobartowi Earlowi za wielki wysiłek, żeby tak wielkie wydarzenie kulturalne promujące Polskę odbyło się w Odessie.

Szczególne słowa uznania i podziękowania należą pani Elżbiecie Pendereckiej, małżonce kompozytora, która zawsze wspiera swojego męża. Bardzo się cieszymy, że mieliśmy okazję osobiście podziękować pani Elżbiecie, złożyć życzenia z okazji nadchodzących świąt i podarować książkę Agnieszki Cichockiej „Odessa – inspiracją Polaków”.

Przed wylotem do Polski na ręce pana konsula RP w Odessie Andrzeja Szmidtke został przekazany cudowny prezent dla Odeskiej Polonii – zdjęcie z autografem wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, które zajęło swoje honorowe miejsce w naszym Stowarzyszeniu.

Koncert został zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Narodową Orkiestrę Filharmonii w Odessie przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie. Gościnnie wystąpił także Chór „Dumka” z Kijowa oraz soliści z Polski.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie
Zdjęcia Aleksander WoropajewW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ