SWP

   Kirgistan
 2019-12-19 MUZYKA BLISKA SERCU...

Zwieńczeniem organizowanej przez PSKO "Odrodzenie" „Jesieni ze Stanisławem Moniuszką w tle” był koncert „Moniuszko in memoriam”, który odbył się 12 grudnia w Sali koncertowej Kirgiskiego Konserwatorium Narodowego. Obok profesjonalnych muzyków w koncercie wystąpili także laureaci naszych trzech jesiennych konkursów: Konkursu Ars Polonia , „Canto di Polonia”.

Niezwykle oryginalnie zabrzmiał również zespół wiolonczel z polonezem z opery „Hrabina". Chór studentów Konserwatorium prowadzony przez chórmistrza Julię Ostapienko pięknie wykonał pieśń Moniuszki „Morel” i Weselny chór z opery „Halka”. Zachwyciła wszystkich obecnych „Prząśniczka”, po mistrzowsku wykonana na fortepianie przez Gulszan Konuszewą.

Publiczność, licznie zebrana w Sali koncertowej Kirgiskiego Konserwatorium Narodowego, miała okazję po raz pierwszy w Kirgistanie usłyszeć prawykonania takich utworów jak Uwertura fantastyczna „Bajka”, Mazur z opery „Halka”, dwie najbardziej znane arie Moniuszki - arię Stefana z opery „Straszny dwór” w wykonaniu Sajana Isina, a także arię Halki w wykonaniu Zairy Raimbekowej. Biszkecka orkiestra symfoniczna, którą poprowadził maestro Urmat Tentimiszew zagrała z rozmachem, prawdziwie po polsku.

Muzyka Moniuszki znalazła oddźwięk w sercach ludzi obecnych na koncercie, którzy podchodzili i dziękowali ze słowami „taka bliska sercu muzyka”.

Koncert „Moniuszko in memoriam...” został zrealizowany dzięki pomocy Senatu RP.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: relacji p. Zenony Ślązak-Biegalijew -
prezes PSKO "Odrodzenie"W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3104618 OSÓB