SWP

   Argentyna
 2020-01-03 JEJOU – multimedialny dialog o współistnieniu

Zetknięcie dwóch kultur, polskiej i guarani, do którego doszło w argentyńskiej prowincji Misiones, stało się pretekstem do realizacji projektu JEJOU/ENCUENTRO/SPOTKANIE. Po nakręceniu filmu i organizacji wystawy fotograficznej, opublikowany został album ze zdjęciami i kalendarz na 2020 rok.

Projekt JEJOU jest próbą opowiedzenia historii społecznej argentyńskiej prowincji Misiones. Począwszy od końca XIX wieku, wskutek masowej imigracji z Europy, w tym w znacznej mierze z Polski, pokojowo współistnieli tu przedstawiciele bardzo odległych kultur. Polscy emigranci zetknęli się wówczas z tradycjami ludności autochtonicznej Guarani Mbyá, pierwszych mieszkańców Misiones.

„Ten film i zdjęcia bardzo dużo dla mnie znaczą. Pomogły mi odkryć inne perspektywy i odnaleźć siebie samego w wielu kontekstach. Doświadczenie filmowania i fotografowania społeczności El Chapá było bardzo wzbogacające. Dużo się od nich nauczyliśmy i myślę, że zawsze mamy więcej do nauczenia się od ludów rdzennych niż one od nas”, mówi Mauricio Holc, reżyser filmu i autor zdjęć.

Po premierze filmu krótkometrażowego JEJOU i organizacji wystawy fotograficznej, kolejnymi etapami w realizacji projektu był druk albumu ze zdjęciami z filmu i kalendarza na rok 2020.

Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Polskie w Oberá oraz wspólnotę Guaraní Mbyá El Chapá z prowincji Misiones, pod auspicjami Ambasady RP w Buenos Aires. Jego pomysłodawcami byli Konsul RP w Argentynie Michał Świetlik i Maja Tyborska. Za stronę artystyczną odpowiadał Mauricio Holc (film nakręcił wspólnie z Gabrielem Enriquezem i Virginią Forster). Wsparcia historycznego udzielił José Skowron, a za koordynację projektu i redakcję materiałów odpowiadała Anna Stąpór.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w Buenos Aires
FOT. Sol Janik, Elías Gismondi / Ambasada RP w Buenos AiresW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ