SWP

   USA
 2020-06-17 List piętnastu działaczy Polonii amerykańskiej

Przedstawiamy list piętnastu działaczy polonijnych z USA, w sprawie wyborów prezydenckich 2020. Oto tekst:

Szanowni Państwo,

My, Polacy, mieszkający w Ameryce, uczestniczący w jej politycznym, społecznym, kulturalnym i naukowym życiu, przesyłamy list deklarujący nasze wsparcie dla kandydatury Pana Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczypospolitej w wyborach 2020 roku.

W naszym przekonaniu, jest to najlepszy kandydat, który jest w stanie sprostać obecnym politycznym I społecznym wyzwaniom, stojącymi przed Polską. Gwarantuje współpracę z Rządem i innymi organami Państwa. Jego wybór może uspokoić nastroje i skonsolidować społeczeństwo. Wspieramy zdecydowanie kandydaturę Pana Andrzeja Dudy w wyborach. Zwracamy się do Polaków, mieszkających zarówno w Polsce jak i za granicą, do osób, które utożsamiają się z polskimi korzeniami kulturowymi, o poparcie kandydatury i sygnowanie tego swoim podpisem pod załączonym przesłaniem. Proszę nie zapominać, ze to właśnie podczas Prezydentury Pana Andrzeja Dudy zostały uruchomione nowe relacje i programy współpracy z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą.

Bardzo prosimy pamiętać, że to Państwa podpis i jasna deklaracja oraz zgodnie z nimi oddany głos na właściwego kandydata podczas wyborów zdecyduje o przyszłości Polski! Ten apel I przesłanie kierujemy również do naszych Rodaków, mieszkających w Polsce.


Głosujmy! Razem damy radę!


 1. Marek Rudnicki - Profesor Chirurgii Chicago
 2. Waldemar Priebe - Profesor Onkologii Houston
 3. Jacek Zurada - Profesor Informatyki Louisville
 4. Waldemar Biniecki - Dziennikarz Kansas City
 5. Paweł Kaliński - Profesor Onkologii Buffalo
 6. Jan Cytowski - były Prezes Rady Polonii Świata Toronto
 7. Ryszard Bąk - Dyrektor Nowy Jork Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa
 8. Zygmunt Staszewski - Działacz polonijny Miami
 9. Zbigniew Wszołek - Profesor Neurologii Jacksonville
 10. Józef Cikowski - Prezes Chicago Związek Podhalan Am. Północnej
 11. Jan Kopeć - Prezes Chicago Związek Klubów Polskich
 12. Jim Mazurkiewicz - Professor Agriculture College Station, TX
 13. Andrzej Pityński - Rzeźbiarz Nowy Jork
 14. Witold J. Lukaszewski - Profesor Em., Politolog Houston
 15. Bogdan Ogórek - Fundacja Kultury Tatrzańskiej Chicago

Szanowni Państwo, Rodacy,

My, Polacy, rozsiani różnymi kolejami losu po dziesiątkach krajów świata, współtworzący tkankę narodu polskiego zwracamy się z przesłaniem troski i nadziei do wszystkich, którym leży na sercu dobro i przyszłość Rzeczypospolitej. Ale również dobro oraz przyszłość nas, Polaków, żyjących w Kraju i za granicą.

Naszą troską jest budowanie wspólnoty umiejącej przezwyciężać dzielące różnice. Naszą nadzieję opieramy na tradycyjnym duchu patriotyzmu i zdolności do konsolidacji w trudnych momentach naszej historii. Dostrzegamy, jak bardzo się zmienił Kraj naszych Ojców i Matek, jak wiele powodów mamy do dumy, nie odrzucając jednocześnie wyzwań, które stawia przed nami rzeczywistość.

Stąd, w obliczu osiągnięć ostatnich lat, przywrócenia Polsce jej podmiotowości i decyzji, otwierających możliwości dalszego godnego rozwoju, występujemy z przesłaniem do wszystkich Rodaków – popatrzmy uważnie na postępy w ostatnich latach, popatrzmy w przyszłość i zastanówmy się, dlaczego winniśmy opowiedzieć się za prezydenturą Pana Andrzeja Dudy.

Dzięki polityce Prezydenta Dudy staliśmy się mocnym partnerem USA w Europie, wiarygodnym członkiem NATO. Polska stała sie uznanym liderem całej grupy państw środkowej Europy w ramach Trójmorza i Grupy Wyszehradzkiej. Jest liderem niezależności energetycznej i wzmocnionej siły militarnej, efektywnie wynegocjowanej w czasie sprawowanej przez Niego Prezydentury.

To właśnie podczas tej kadencji zakończyła się sukcesem wieloletnia batalia, umożliwiająca podróże do Stanów Zjednoczonych tysiącom Polaków bez uciążliwej konieczności ubiegania się o wizy.

Umowy podpisane podczas ostatniej Prezydentury z ośrodkami naukowymi i medycznymi w USA dają szansę korzystania z najnowocześniejszych terapii dla pacjentów w Polsce, wymiany naukowej i specjalistycznej. Zaproponowany przez Prezydenta Dudę przyjazd Polskiej Misji Wojskowej, jedynej grupy spoza USA, która przybyła by podzielić się doświadczeniami w walce z wirusem, ale jednocześnie nabyć wiedzę dla wykorzystania jej dla pacjentów w Polsce odbił się niezwykle szerokim i pozytywnym echem w USA.

Polonia wspierała kraj przez wiele lat. Przesyłano środki finansowe, gdy była taka potrzeba, wspierano opozycję dla zrzucenia jarzma komunizmu. Walczyliśmy o przyjęcie Polski do NATO. Nadal chcemy i będziemy robić wszystko co możliwe dla godnego wizerunku Polski i Polaków, wszędzie tam, gdzie będzie wymagała tego prawda, polska racja stanu i dobro naszych rodaków.

Rok 2020 jest cezurą naszej rzeczywistości historycznej i politycznej. Covid-19, problemy społeczne obecne w Polsce, Ameryce i innych krajach wskazują, że wchodzimy w nowy etap, który będzie wymagał wielu decyzji. Można jednak spodziewać się, że polityka ostatnich lat, oparta o tradycyjne polskie korzenie kulturowe będzie kontynuowana zgodnie z nadziejami Narodu dla stawienia czoła wyzwaniom XXI wieku.

Uważamy, że Prezydent Andrzej Duda będzie najlepiej realizował oczekiwania większości Polaków. Jednocześnie jako jedyny, w tym trudnym okresie globalnych zagrożeń, gwarantuje dobrą współpracę z Rządem nieodzowną dla realizacji wielkich wyzwań, przed którymi stoi Rzeczypospolita. Jego wybór może uspokoić rozemocjonowane swoimi poglądami społeczeństwo.

My – Polacy mieszkający w USA, dumni ze swojego pochodzenia i przynależności do narodu polskiego, zdecydowanie wspieramy kandydaturę Pana Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich 2020 w Polsce.


Razem damy radę!


Istnieje mozliwosc podpisywania Przeslania zarowno przez osoby z Polski jak i z zagranicy na ponizszym portalu

https://www.agenzianova.com/a/0/2983722/2020-06-16/polonia-presidenziali-personalita-polacche-negli-usa-lancia-appello-a-favore-di-duda-2/linked


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

ODWIEDZIŁO NAS DOTYCHCZAS 3321464 OSÓB