SWP





MINIATURY HISTORYCZNE / KULTURALNE / PATRONATY POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ
Rok Polskich Olimpijczyków. Australia 2024







W 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego, w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Honorowy patronat nad wydarzeniami w Australii upamiętniającymi Rok Polskich Olimpijczyków objął Polski Komitet Olimpijski z siedzibą w Warszawie

Z tej okazji Rada Naczelna Polonii Australijskiej i Klub Sportowy „Polonia” w Plumpton (Sydney) zorganizowały wystawę, która wpisywała się w trzydniowy wielowątkowy program świetowania 75-lecia Klubu Sportowego „Polonia” w Plumpton.

Wystawa „Rok Polskich Olimpijczyków. Australia 2024” składa się z 17 plansz, które przedstawiają fakt zdobycia pierwszych medali przez Polskę w Paryżu w 1924 roku oraz pierwszego złotego medalu cztery lata później w Amsterdamie, dwa Igrzyska Olimpijskie (IO) na antypodach (1956 i 2000 z uwzględnieniem wkładu Polonii w te igrzyska), sylwetki polskich olimpijczyków osiadłych w Australii (6 osób) oraz statystykę letnich IO od Paryża 1924 do Paryża 2024.









WYSTAWA W FORMACIE PDF








Otwarcie wystawy "Rok Polskich Olimpijczyków; Australia 2024"

W 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego, w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia osiągnięć polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Honorowy patronat nad wydarzeniami w Australii upamiętniającymi Rok Polskich Olimpijczyków objął Polski Komitet Olimpijski w Warszawie.

Z tej okazji Rada Naczelna Polonii Australijskiej (RNPA) przygotowała wirtualną wystawę pt. „Rok Polskich Olimpijczyków; Australia 2024”. Wystawa została oficjalnie otwarta podczas uroczystości 75-lecia Klubu Sportowego Polonia w Plumpton (Sydney) w sobotę 26 października 2024 roku. Oficjalnego otwarcia dokonał Chargé d'affaires Marcin Kawałowski wraz z Konsulem Generalnym RP w Sydney, Piotrem Rakowskim.

Wystawa składa się z 17 plansz przedstawiających zdobycie pierwszych medali dla Polski w Paryżu w 1924 roku oraz pierwszego złotego medalu cztery lata później w Amsterdamie, Igrzyska Olimpijskie (IO), które odbyły się w Australii (Melbourne 1956 i Sydney 2000), sylwetki polskich olimpijczyków osiadłych w Australii (6 sportowców) oraz statystykę letnich IO od Paryża 1924 do Paryża 2024.

Oprócz plansz na wystawie znalazły się rekwizyty i pamiątki z Igrzysk Sydney 2000. Szczególną atrakcją cieszyła się oryginalna pochodnia, która była przekazywana w sztafecie, a następnie użyta do zapalenia znicza Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku.


ZDJĘCIA: ŁUKASZ GRABAN AMBASADA RP W AUSTRALII, MAŁGORZATA KWIATKOWSKA RADA NACZELNA POLONII AUSTRALIJSKIEJ


Przygotowanie wystawy i planowane dalsze prace związane z Rokiem Polskich Olimpijczyków (wersja angielska wystawy oraz przygotowanie wydania w formie publikacji) wsparły: Ambasada RP w Australii, Fundusz Bluma oraz Polonijna Agencja Informacyjna.

Wystawa jest dostępna również na witrynie RNPA pod linkiem https://www.polishcouncil.org.au/index.php/9-new-category-test/207-new-category-test

Autorzy projektu składają podziękowania Klubowi Sportowemu Polonia w Plumpton za gościnność i pomoc w przygotowaniu miejsca na wystawę.

Nad wystawą pracował zespół w składzie: Małgorzata Kwiatkowska i Ita Szymanska, Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej (koordynacja i przygotowanie tekstu), Marek Kondraciuk, Łódź, Polska (konsultacja merytoryczna, edycja tekstu) oraz Mariusz Pawłowski, Polonijna Agencja Informacyjna (projekt graficzny, wsparcie cyfrowe i patronat medialny).


Zespół pracujący przy wystawie





PATRONAT MEDIALNY
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA






POMYSŁ, PROJEKTY GRAFICZNE, REALIZACJA - © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


PROJEKTY - WYDARZENIA - KAMPANIE - WYSTAWY
POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ



W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony
i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem.




×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU