SWP

   Kanada

 2020-06-26 101. PIELGRZYMKA DO NIAGARA-ON-THE-LAKE

W dorocznej, 101 już Pielgrzymce do Cmentarza Żołnierzy Błękitnej Armii Gen. Hallera w Niagara-on-the-Lake ze względu na panującą pandemię i obowiązujące restrykcje nie mogli uczestniczyć wszyscy w tym samym czasie. Przedstawiciele organizacji polonijnych, weterańskich i kombatanckich przybywali w różnych godzinach w niedzielę, 14 czerwca, aby oddać cześć i złożyć hołd tym, którzy oddali życie za Naszą i Waszą Wolność.

W imieniu członków Związku Polaków w Kanadzie uczynili to prezes Teresa Szramek z wiceprezesami Grzegorzem Dorożyńskim i Stanisławem Iwanickim.

„Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały” takie hasło przyświecało ochotnikom, którzy wstępowali do Armii Polskiej formowanej we Francji. Byli wśród ochotnicy z Ameryki i Kanady szkoleni w obozie Kościuszko, który powstał w 1917 roku w urokliwym miasteczku Niagara-on the Lake. Po przeszkoleniu wyekspediowano do Francji 20 720 żołnierzy. Tak jak inni żołnierze wyposażeni przez Francję, mieli mundury koloru niebieskiego. Stali się częścią tak zwanej Błękitnej Armii pod dowództwem generała Hallera. Zostali przydzieleni do czwartej armii francuskiej. Brali udział w walkach na froncie zachodnim. Pod koniec pierwszej wojny światowej zostali przetransportowani przez teren Niemiec do Polski. Walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, przyczyniając się do zwycięstwa i wywalczenia wolnej i niepodległej Polski.

Nie dla wszystkich los okazał się łaskawy, nie wszystkim ochotnikom dane było walczyć o Polskę. Na wskutek ogólnoświatowej epidemii czerwonki bakteryjnej zwanej popularnie „hiszpanką” w obozie zmarło 41 ochotników, z których 26 za zgodą władz zostało pochowanych na kawałku katolickiego cmentarza, jaki specjalnie wydzielił proboszcz lokalnej parafii św. Wincentego. Tak powstał prawdopodobnie jedyny polski cmentarz wojskowy na terenie Ameryki Północnej, nazywany popularnie “Cmentarzem Hallerczyków”.

W 1918 roku teren cmentarza przekazano Polsce – „ten kawałek ziemi kanadyjskiej do Polski należy”. Cmentarzem opiekuje się Kongres Polonii Kanadyjskiej, Okręg Niagara.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
Na podstawie: relacji p. Teresy SzramekNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Kopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH


ODWIEDZIŁO NAS 12771777 OSÓB

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów