SWP

   Republika Południowej Afryki
 2020-12-25 W Pretorii upamiętniono wybitnych Polaków

W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły, znanego całemu światu jako papież Jan Paweł II oraz 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina.

Jan Paweł II dał się poznać jako orędownik dialogu, którego działalność zdominowała i wpłynęła na historię XX wieku. Był wielkim przywódcą religijnym, który poruszał sumienia, i który nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Fryderyk Chopin jest jednym z największych, najbardziej oryginalnych i nowatorskich kompozytorów w historii. Uderzająco odrębny styl Chopina, rozpoznawalny już po kilku akordach, jest wewnętrznie bogaty i zróżnicowany. Twórczość Fryderyka Chopina wpłynęła w ogromnym stopniu na dalszy rozwój muzyki fortepianowej XIX wieku.

Ambasada RP w Pretorii zorganizowała dwa koncerty muzyki klasycznej mające na celu uczczenie pamięci tych dwóch wybitnych i najbardziej rozpoznawalnych Polaków, ich osiągnięć i wkładu w światowe dziedzictwo. Ambasador Andrzej Kanthak wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym uwypuklił znaczenie staropolskich tradycji i zwyczajów w podtrzymywaniu tożsamości narodowej, pielęgnowaniu polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Koncerty w wykonaniu fenomenalnego zespołu południowoafrykańskiego Charl du Plessis Trio oraz pochodzącego z Polski artysty, Zbigniewa Kobaka, spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności. Charl du Plessis Trio jest jednym z najbardziej wszechstronnych i cenionych zespołów w RPA. Różnorodny styl muzyki wykonywany przez artystów wyróżnia ich spośród innych grup instrumentalnych. W skład Trio wchodzą: Charl du Plessis (fortepian), Werner Spies (bas) i Peter Auret (perkusja). Zbigniew Kobak, utalentowany polski multi-instrumentalista, występuje z dużym powodzeniem na światowych scenach od ponad 30 lat.

Koncerty zorganizowane przez Ambasadę RP w Pretorii były także szczególną okazją do zaprezentowania wybitnie utalentowanej Simamkele Neli - wschodzącej gwiazdy świata opery. Zaledwie siedemnastoletnia genialna artystka, uczennica szkoły średniej Sinikiwe High School w Mdantsane, obdarzona jest magicznym głosem, pełnym ekspresji sopranem. Położony nieopodal East London „township” Mdantsane, jest jednym z najbardziej ubogich regionów RPA. Sama Simamkele Neli przyznaje, że muzyka stała się jej ucieczką. Kiedy śpiewa, czuje się wolna i szczęśliwa. Szkoła średnia Sinikiwe High School jest jedną ze szkół, beneficjentów, pomocy świadczonej przez Ambasadę RP w Pretorii.

Po części artystycznej zaproszeni goście mogli zapoznać się bogatą tradycją polskiej kuchni. Pierogi, bigos, czy tradycyjna sałatka jarzynowa cieszyły się niezmiennie dużą popularnością.

Koncerty zostały zorganizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i przestrzeganiem południowoafrykańskiego reżimu sanitarnego dotyczącego zasad bezpiecznego funkcjonowania w trakcie pandemii koronawirusa, tj. przestrzegania dystansu społecznego, noszenia maseczek oraz dezynfekcji.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w PretoriiW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ