SWP

   Kirgistan
 2021-01-01 Spotkanie opłatkowe kirgiskiej Polonii

27 grudnia w siedzibie PSKO „Odrodzenie” odbyło się spotkanie opłatkowe podsumowujące rok 2020. Oprócz naszej polonijnej gromadki byli obecni - ks. Remigiusz, brat Damian, Pan Mirosław Nowicki i inni goście. Spotkanie przebiegło w ciepłej, serdecznej atmosferze.

Pani Weronika Biktagirowa: Boże Narodzenie to wyjątkowe święto, ulubione od dzieciństwa. Wydaje mi się, że obchodząc Boże Narodzenie w Kirgistanie łączymy się z Polakami z całego świata.

Dziesięciominutowa prezentacja przypomniała nam jak obchodziliśmy Święto Bożego Narodzenia w latach poprzednich. Na zaimprowizowanej scenie, obok pięknej Szopki, wykonanej własnoręcznie przez Panią Olgę Okulicz-Kazarynę, Bachiana i Diana poprowadziły koncert kolęd przerywany recytacją wierszy. Same pięknie zaśpiewały nową „Pastorałkę ze światełkami”, której nauczyły się na tegorocznych Kresach. Nasi mali kolędnicy z zespołu Krakowianka zaśpiewali kilka kolęd, a „Barbórki” wystąpiły w swoich nowych kostiumach, śpiewając tradycyjne polskie kolędy. Potem wszyscy zasiedliśmy do stołu łamiąc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Padło dużo ciepłych serdecznych słów.

Diana Sawina: Święta Bożego Narodzenia w naszym polskim stowarzyszeniu są dla mnie zawsze wyjątkowe, czuję taką rodzinną atmosferę i serdeczność. Bardzo się cieszę, że byliśmy dzisiaj razem.

Wanda Stolar: Dzieci nasze pięknie występowały, śpiewały kolędy, mówiły wiersze. Wzruszający był moment, kiedy dzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie zdrowia, szczęścia, pomyślności, przebaczając i prosząc o wybaczenie.

Ks. Remigiusz i Pan Mirosław otrzymali nasze podziękowania „Znak Złotego Serca” za pomoc i wspieranie naszej Polonii.

Wspominając ten wieczór wigilijny, Pani Milana Sabirowa napisała wiersz:

Рождество. За окнами туман и холод,
Но в нашей комнате веселье, суета!
Распевает детский голос
О рождении Христа.
А вокруг сияющие лица,
Мы на главный праздник собрались,
Чтобы своей любовью поделиться,
И душой подняться ввысь!
За столом молитву произносим,
Как большая, дружная семья.
Много ли у Бога мы попросим?
Да чтоб долго вместе были все мы: Ты, и Ты, и Ты, и Я!

Życzymy wszystkim - Szczęśliwego Nowego Roku!


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: PSKO "Odrodzenie"W przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ