SWP

   Paragwaj
 2021-01-03 18. JUBILEUSZ PROGRAMU RADIOWEGO "KULTURA POLSKA"

Program "Kultura polska " emitowany na falach paragwajskiego radia obchodzi 18 urodziny! Prowadzi go p. Teresa Wlosek, ambasadorka Polski w dalekim Paragwaju. Audycja nadawana jest w każdą środę i sobotę w RADIO ITAPUA102.5FM CANAL2

Pani Teresa Wlosek od 18 lat prowadzi program radiowy a od blisko dekady także program w telewizji narodowej, w których wiodącym tematem jest nasza Ojczyzna, jej tradycje, historia i kultura.

Pani Teresa Wlosek jest wiceprezesem Związku Polaków w Paragwaju i jak sama mówi, każdy aspekt jej życia związany jest z Polską. Życie zawodowe związała z polonijną działalnością, szczególnie aktywnie uczestniczy w pomocy szeroko rozumianemu biznesowi. Służy radą i wsparciem polskim firmom, których coraz więcej decyduje się na inwestowanie w Paragwaju.. Od wielu lat pomaga Polonii w staraniach o uzyskanie polskich dokumentów (a teraz Karty Polaka), dzięki czemu mogą pojechać do Polski, uczyć się czy odwiedzić krewnych.

Paragwaj to kraj mało znany większości Polaków. Warto jednak wiedzieć, że właśnie tutaj polscy osadnicy dotarli już w roku 1927 z Argentyny (dokąd wcześniej przypłynęli z Gdyni). Według Poradnika dla emigrantów z 1938 roku w tamtym czasie przybyło do Paragwaju ok. 10 tys. obywateli polskich (1 tys. Polaków, 8,7 tys. Rusinów i Ukraińców, 300 Żydów). Łącznie Paragwaj liczył wówczas około milion mieszkańców. Większość osiedliła się na południu gdzie założono międzynarodową kolonię Fram, w której Rząd Polski zakupił około 5000 ha ziemi, podzielił na działki i odstępował osadnikom polskim na dogodnych warunkach. W 1936 Polacy założyli Związek Polaków w Paragwaju, który w tym roku obchodzi 85 lecie istnienia.

Nasi Rodacy mają także swój Dom Polski, w którym wybudowali dużą salę na imprezy. We Fram powstał także mały polski kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Z dumą pokazują odwiedzającym obraz Jasnogórskiej Pani przywieziony prawie sto lat wcześniej przez jednego z założycieli Związku Polaków.


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ