SWP

   Kanada
 2021-01-12 CZYTAM PO POLSKU

Jedna z najstarszych, a może i najstarsza (założona w 1908) polska biblioteka w Kanadzie znajduje się w Kitchener. Tam również działa najstarsza polska szkoła w tym kraju, Szkoła Polska im. Kazimierza Gzowskiego – nieprzerwanie od 1894 roku.

W sobotę w Kitchener p. Alicja Pitek z Polskiej Biblioteki im. Mikołaja Reja odebrała przygotowany przez Konsulat Generalny RP w Toronto zestaw gier edukacyjnych oraz 25 kompletów wyprawek czytelniczych „Czytam po polsku”, które będą udostępnione przede wszystkim uczniom z polskiej szkoły.

Projekt „Czytam po polsku” – realizowany już czwarty rok przez KG w Toronto – skierowany jest do najmłodszej Polonii w torontońskim okręgu konsularnym. Zachęca do nauki języka polskiego i promuje wartościową literaturę polską dla dzieci i młodzieży.


Polska Szkoła im. Kazimierza Gzowskiego prowadzi swoją nieustanną działalność od 1894 roku. Jest najstarszą, działającą nieprzerwanie, szkołą języka polskiego na terenie Kanady. Należy również do największych spośród wszystkich szkół etnicznych w okręgu Kitchener-Waterloo. Została założona w 1894 roku przez Siostrę Ottonę ze Zgromadzenia Notre-Dame. Siostra była pierwszą kierowniczką i nauczycielką. W założonej i prowadzonej przez siebie szkole przepracowała prawie 40 lat. W setną rocznicę istnienia szkoły, dla uczczenia pamięci założycielki naszej placówki, została ustanowiona nagroda jej imienia. Corocznie wręczana jest najlepszemu uczniowi ósmej klasy.

W roku 1989, w 95-rocznicę istnienia, Polska Szkoła w Kitchener otrzymała imię Kazimierza Gzowskiego, polskiego imigranta, patrioty i inżyniera. Od tego momentu, pełna nazwa naszej szkoły brzmi: Polska Szkoła im. Kazimierza Gzowskiego. Od 1992 roku siedzibą szkoły została Szkoła St. John, przy 99 Strange St., w Kitchener.

Polska Szkoła jest najstarszą spośród szkół językowych zrzeszonych w Waterloo Catholic School Board w ramach International Languages Program. Utrzymywana jest z funduszy School Board oraz Szkolnego Komitetu Rodzicielskiego. Nadzór nad szkołą pełni St. Louis Adult Learning Centres. Program nauczania opracowywany jest przez nauczycieli, a zatwierdzany przez School Board.

W 1998 roku Polska Szkoła otrzymała sztandar, na którym umieszczono hasło, przewodnią myśl szkoły, słowa „Na straży Ojców mowy”wywodzące się z motta Władysława Ludwika Anczyca „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary, jednych szczątków wielkiego wczora, bo kiedyś uznasz – że te sztandary zagłady naszej, główna zapora”.

Każdego roku około 200 studentów uczy się w klasach od przedszkola (JK) do klasy 8.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Consulate General of the Republic of Poland in TorontoW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ