SWP

   Kirgistan
 2021-01-13 "KRESY 2020" - Bachiana Biegalijew

Moje imię – Bachiana – nie jest ani polskie, ani też kirgiskie, chociaż dał mi je znany pisarz kirgiski, Czingiz Ajtmatow, którego książki są czytane na całym świecie. On bardzo lubił moich rodziców i kiedy się urodziłam, dał mi to imię. To imię bohaterki jego niedokończonej powieści.

Mój tata jest Kirgizem, a mama – Polką. Urodziła się w Łodzi i mieszkała tam, dopóki nie wyjechała studiować do Moskwy. Oboje są muzykami. Ja też jestem muzykiem: studiuję w Konserwatorium (fortepian). Tata jest kompozytorem, mama wiolonczelistką. Poznali się w Konserwatorium w Moskwie.

Mieszkamy w Kirgistanie, tutaj też się urodziłam. Z tatą rozmawiam po kirgisku, z mamą po polsku, oni między sobą po rosyjsku; taka wieża Babel była u nas od zawsze.

Polacy nawet nieraz nie wiedzą, gdzie jest Kirgistan, a to bardzo ładny kraj, szczególnie przyroda jest piękna. Mieszka tu ponad osiemdziesiąt różnych narodowości, prawdziwa mozaika kultur. Trochę jak w Białymstoku, tam też spotkaliśmy Rosjan, Tatarów, Białorusinów. U nas to pięknie wygląda, jak w święto Nooruz (21 marca) wszyscy wychodzą na plac przed Assambleję w swoich strojach ludowych, jest bardzo kolorowo.

Polonia to mój drugi dom. W Kirgistanie Polaków jest niedużo, ale dzięki temu, że mama założyła Odrodzenie, którego jest prezesem, możemy się uczyć polskiego, pielęgnować tradycje, organizować koncerty, recytować wiersze. Od kiedy pamiętam, zawsze śpiewaliśmy i w domu, i w Stowarzyszeniu. Nie ma imprezy bez piosenek. Od dziecka recytowałam też wiersze na każdej imprezie i pamiętam je do dziś. Uwielbiam polską poezję, dlatego konkurs „Kresy” jest dla mnie wyjątkowo ważny. Byłam na Kresach dwa lata temu po raz pierwszy i było fantastycznie! Poznałam fajnych ludzi, mieliśmy dużo wspólnych tematów i bardzo ciekawe warsztaty, zajęcia muzyczne, spektakle, wspólne przygotowanie gali finałowej i Wigilii kresowej – to są wspaniałe wspomnienia, tym bardziej, że wróciłam z nagrodą z interpretację wierszy Adama Mickiewicza! Jeszcze jeden grosik do skarbonki mojej polskości.

W zeszłym roku tylko duchem byłam na Kresach, no, a w tym roku wszystko jest jeszcze inaczej! Pewnie, że smutno, że nie jesteśmy razem, ale i tak jestem pewna, że przeżycia będą fantastyczne!


Bachiana Biegalijew z Kirgistanu


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ