SWP

   Ukraina
 2021-01-13 "KRESY 2020" - Irena Maćkiw

Nazywam się Irenka Maćkiw, mam 16 lat, jestem z Ukrainy, ze wsi Szaróweczka.

Jest to nieduża wieś w okolicach Chmielnickiego założona przez kolonistów z Mazowsza, którzy zaczęli napływać na Podole po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą tych ziem z rąk Ottomanów w 1699 r. Nasz język jest odmienny od ukraińskiego, łączy w sobie języki: polski, ukraiński i rosyjski. Rozmawiać w języku polskim umiem od narodzenia.

Wychowuję się w polskich tradycjach, jestem katoliczką. W tym roku już przystąpię do bierzmowania. Byłam w Polsce 8 razy, w różnych miastach. Najbardziej jestem zachwycona Warszawą i Częstochową! Architektura, krajobraz i historia tych miejsc są na zawsze w moim sercu!

Zachwyca mnie też literatura polska. Z tego powodu w tym roku wzięłam udział w konkursie recytatorskim „Kresy 2020”. Wybór wierszy nie był zbyt trudny. Połączyłam dwie moje największe miłości: Pana Boga (JPII „Zdumienie”) i moją drugą Ojczyznę – Polskę (M. Bałucki «Dla chleba»).

Od dwóch lat jestem uczennicą Polskiej Szkoły Sobotniej. Po zakończeniu 11 klasy szkoły zwykłej średniej, czyli już w tym roku, będę startować na studia do Polski. Moim marzeniem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Chcę być astrofizykiem, chociaż literatury nie porzucę nigdy.

W przyszłości bardzo bym chciała zostać wolontariuszką-kresowiaczką. Robić dobre uczynki, służyć swoimi talentami i pomagać w rozwoju naszych Krajów!

Jestem naprawdę dumna z tego, że jestem Kresowiaczką!


Irena Maćkiw z Ukrainy


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ