SWP

   Ukraina
 2021-01-13 "KRESY 2020" - Anastazja Bołgarska

Nazywam się Anastazja Bołgarska. Pochodzę z małej miejscowości położonej na Podolu w centralnej Ukrainie, w której bije Polskie serce. Miasto Koziatyń liczy 22 tys. mieszkańców różnych narodowości.

W kwietniu 2007 roku z inicjatywy osób pochodzenia polskiego w Koziatyniu zostało zarejestrowane stowarzyszenie „Centrum Kultury Polskiej im. Tymosza Padury”, w którym od momentu jego założenia jest zaangażowana cała nasza rodzina.

Mam 16 lat, więc nietrudno się domyślić, że polskością otoczona jestem od najmłodszych lat. Przy Stowarzyszeniu działa Polska szkoła sobotnio-niedzielna, której jestem uczennicą oraz zespół pieśni i tańca „Podolski Kwiat”, w którym przez 9 lat miałam zaszczyt reprezentować nasze miasto daleko poza granicami Ukrainy, z powodzeniem biorąc udział w licznych konkursach i festiwalach kresowych.

Po raz pierwszy udział w konkursie recytatorskim „Kresy” wzięłam w 2015 roku, mając 11 lat. Od tej pory systematycznie uczestniczyłam w Konkursie, zdobywając różne nagrody. Na Konkurs zawsze jeździłam z ogromną chęcią. Nie mogłam się jednak doczekać, aby wreszcie wystąpić w najstarszej kategorii, aby móc rywalizować o I miejsce, gdyż od samego początku marzyłam, aby pojechać do Białegostoku. W tym roku moje marzenie się spełniło. Wygrałam!

Niestety z uwagi na sytuację panującą na świecie, podróż do Polski nie mogła się odbyć. Nie zmienia to jednak faktu, że niezmiernie się cieszę z możliwości uczestnictwa w wymarzonych warsztatach. Swoją przyszłość marzę powiązać z aktorstwem, i wiem, że zdobyte na kresowych warsztatach doświadczenie będzie po prostu bezcenne.


Anastazja Bołgarska z Ukrainy


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ