SWP

   Litwa
 2021-01-13 "KRESY 2020" - Diana Łukojć

Nazywam się Diana Łukojć. Jestem z Litwy. Mieszkam w niedużym miasteczku Rudomina, niedaleko Wilna.

Uczęszczam do Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca. Jest to jedna z wielu polskojęzycznych szkół na Litwie. Właśnie tutaj mam możliwość rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Moja przygoda z „Kresami” rozpoczęła się od szkoły początkowej. Miałam różne doświadczenia – porażki i zwycięstwa. W tym roku udało mi się osiągnąć najwyższy wynik w tym konkursie, z czego, oczywiście, niezmiernie się cieszę.

Polka – taką narodowość mam wpisaną w dowodzie osobistym. Staram się ów wpis potwierdzać na różne sposoby: język polski na co dzień, polska szkoła, udział w konkursach z języka polskiego, pielęgnowanie tradycji polskich, świąt oraz Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Zgoda. Właśnie polskie tańce ludowe są moją pasją. Do zespołu należę już dwanaście lat – większą część mojego życia!!!

Uwielbiam nie tylko koncerty, wyjazdy, ale też zwykłe próby, gdzie się spotykam z ludźmi kochającymi polski taniec. Koncertujemy nie tylko u siebie na Litwie. Wyjeżdżamy również za granicę. Jednak najbardziej lubię wyjazdy do Polski, gdyż czuję się tam dobrze i swojsko.

Niezmiernie się cieszę, że mogę być na uroczystościach kresowych, uczestniczyć w warsztatach, usłyszeć cenne rady, poznać wspaniałych organizatorów mimo dzisiejszej sytuacji pandemicznej. To właśnie jest najwyższa nagroda, jaką mogłam otrzymać za udział w konkursie. I nieważny jest końcowy rezultat, ważne, że mogę być tu z Wami !!!


Diana Łukojć z Litwy


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ