SWP

   Uzbekistan
 2021-01-14 FILMOWANIE W UZBEKISTANIE

Polskie tradycje bożonarodzeniowe są tak piękne, tak niezwykłe i wypełnione symboliką, że zainteresowały uzbeckiego reżysera, Aliaskara Fatkhullina, który, zafascynowany polskością, odwiedził uczących się języka polskiego w Taszkencie.

Grupa dzieci, pod kierunkiem nauczycielki skierowanej przez ORPEG, Agnieszki Mikulec, wcieliła się w role aktorów i zademonstrowała zwyczaje świąteczne.

Ileż przy tym było zabawy, ale też lekkiego zdenerwowania, aby wszystko w filmie zagrało doskonale. Reżysera najbardziej zdziwiła tradycja rozkładania siana na stole wigilijnym. Dopytywał też o opłatek i jego symbolikę, a także puste miejsce przy stole. Uśmiechał się, kiedy dekorację na choince nazywano włosami anielskimi. Z rozrzewnieniem słuchał polskich kolęd.

Teraz tylko czekać na premierę filmu!


Informacja: Polonijna Agencja InformacyjnaW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ