SWP

   Peru
 2021-01-26 ORDER ZASŁUGI WIELKIEGO KRZYŻA DLA POLAKA Z PERU

Ambasada RP w Limie poinformowała dzisiaj o prestiżowym wyróżnieniu dla naszego rodaka Tomasa Ungera, peruwiańsko - polskiego popularyzatora nauki i dziennikarza.

14 stycznia 2021 r. został odznaczony Orderem Zasługi Wielkiego Krzyża, jednym z najważniejszych odznaczeń przyznawanych przez państwo peruwiańskie obywatelom wyróżniającym się w sztuce, literaturze, nauce i kulturze.

Podczas ceremonii w Pałacu Rządowym Prezydent Republiki Francisco Sagasti podkreślił „powołanie do służby tych wybitnych Peruwiańczyków, którzy swoją pracą wpisali swoje imię i dziedzictwo w najnowszą historię kraju”.

TOMAS UNGER urodził się 8 czerwca 1930 r. w Krakowie i jest cenionym członkiem Polskiej Kolonii, (syn Geralda Ungera, również wybitnego inżyniera, zreformował Wydział Mechaniczny UNI, a potem został pierwszym dziekanem nowego wydziału). Absolwent UNI, studiował również na Uniwersytecie w Portland- Oregon, USA. Dziennikarz naukowy gazety El Comercio de Lima, jego artykuły są publikowane tygodniowo od 1981r.

Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, m.in.: w Dżakarcie 1987, w Kolumbii 1989, w Hiszpanii 1993, w RP 2008 oraz w Limie 2018.

Ambasada w Limie przesłała także powinszowania: CZUJEMY SIĘ DUMNI Z TEGO WYRÓŻNIENIA I SKŁADAMY GRATULACJE NASZEMU RODAKOWI.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Ambasada RP w LimieW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ