SWP

   Republika Południowej Afryki
 2021-01-29 Uroczyste pożegnanie Pani Barbary Kukulskiej w Johannesburgu

27 stycznia 2021 r. odbyło się uroczyste pożegnanie Pani Barbary Kukulskiej, wybitnej działaczki polonijnej, w kościele św. Józefa Robotnika w dzielnicy Norwood w Johannesburgu.

Na uroczystości pożegnalnej pani Barbary Kukulskiej obecni byli przedstawiciele Ambasady RP w Pretorii: Ambasador RP w RPA Andrzej Kanthak, Konsul RP Michał Gierwatowski oraz Attaché Obrony, płk. Dariusz Siekiera. W swoim przemówieniu Pan Ambasador podkreślił, że odejście Pani Barbary Kukulskiej jest wielką i niepowetowaną stratą nie tylko dla środowiska polonijnego, ale dla nas wszystkich. Odeszła wielka działaczka, która zapisała się na zawsze w naszej pamięci.

Cześć Jej Pamięci!

W uroczystościach pogrzebowych, które zostały zorganizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i przestrzeganiem południowoafrykańskiego reżimu sanitarnego dotyczącego zasad bezpiecznego funkcjonowania i czasie pandemii, mogła uczestniczyć tylko niewielka, 50-osobowa, grupa żałobników.


W swojej aktywnej, prawie czterdziestoletniej, działalności społecznej Pani Barbara Kukulska pełniła funkcję prezesa Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, była redaktor naczelną południowoafrykańskich „Wiadomości Polonijnych”, członkinią Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP oraz inicjatorką powstania Związku Sybiraków w RPA.

Z wykształcenia magister inżynier włókiennictwa oraz specjalista w dziedzinie zarządzania, zaprojektowała sztandar Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, który został ofiarowany przez Senat RP i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” na Jej ręce w 2003 r., z okazji 55-lecia utworzenia Zjednoczenia.

Za liczne zasługi Pani Barbara Kukulska została odznaczona medalami „Pro Memoria” i „Pro Patria” przyznawanymi przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Już pośmiertnie, Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, za wybitne zasługi na rzecz popularyzowania polskiej historii, tradycji i kultury oraz za aktywność społeczną i działalność na rzecz środowisk polonijnych w Republice Południowej Afryki, Pani Barbara Kukulska została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski.

Działalność społeczna Pani Barbary Kukulskiej wydatnie przyczyniała się do wykreowania pozytywnego wizerunku Polski w RPA, inspirowała do działania i organizowania życia polonijnego. Jej aktywne zaangażowanie w działalność służyło także podtrzymywaniu narodowej, kulturowej, społecznej i towarzyskiej łączności między Polakami oraz wzajemnej pomocy.


Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: gov.plW przypadku kopiowania materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło: Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.

Licencja

Treści zamieszczone w Polonijnej Agencji Informacyjnej są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Materiały powstały w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2020 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie materiałów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i o posiadaczach praw.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHNAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ